• Зрозуміла та недискримінаційна: поради юриста щодо тендерної документації

  Ольга Данилюк, юристка торгівельного майданчика Zakupki.Prom.ua

  Успішність закупівлі багато в чому залежить від того, як сформовані вимоги тендерної документації. Якщо у ній є нечіткі чи незрозумілі для учасників вимоги чи дискримінаційні положення, постачальники можуть оскаржити їх або ж взагалі не подати пропозицію. Щоб цього уникати, пропоную декілька порад.

  Технічні вимоги

  Уникайте оціночних суджень, таких як “не гірше/не краще”. Натомість, варто чітко встановлювати межі граничних показників, максимально чи мінімально допустимі величини.

  Враховуйте у технічних вимогах практику Антимонопольного комітету України (АМКУ) – перевіряйте, щоб сукупності всіх характеристик відповідала продукція мінімум двох виробників. Бо якщо ви встановите 10 вимог для товару, і виявиться, що їм відповідає продукція лише одного виробника, це можуть оскаржити і визнати дискримінацією.

  Кваліфікаційні критерії

  Прописуйте лише ті кваліфікаційні критерії, які справді важливі для конкретної закупівлі. Відповідно до ЗУ “Про публічні закупівлі” замовник може встановлювати один або декілька кваліфікаційних критеріїв.

  Якщо ви розумієте, що обладнання чи матеріально-технічна база, або досвід виконання аналогічних договорів саме для цього тендера не має значення, вказувати їх як кваліфікаційний критерій не потрібно.

  Краще залишити один критерій, але справді важливий для конкретної закупівлі, це ваше право.

  Далі ми пройдемося по розповсюдженим кваліфікаційним критеріям – як можливо зробити їх більш чіткими та зрозумілими для постачальника.

  Кваліфікаційні критерії: чим чіткіше, тим краще

  Наявність обладнання та матеріально-технічної бази

  Коли прописуєте такий критерій доречно визначитись, чи точно вам необхідний деталізований перелік з відповідними підтверджуючими документами? А також, чи обов’язково майно має бути у власності учасника, або його можна залучати на підставі договору оренди тощо.

  Наявність кваліфікованих працівників

  Якщо для вас важливий цей критерій, спробуйте його деталізувати. Наприклад, яка кількість працівників повинен мати постачальник (часто використовується у закупівлях у сфері будівництва), або якою має бути їх кваліфікація та досвід роботи.

  Також продумайте, чи важливо, щоб вони значилися в штаті компанії-учасника? Або достатньо, якщо постачальник залучить їх на умовах договорів цивільно-правового характеру?

  Виконання аналогічного договору

  Тут є дві рекомендації. По-перше, не варто вимагати підтвердження досвіду виконання договору саме з бюджетною установою. Адже це збільшить ймовірність оскарження умов документації компанією, яка виконувала аналогічний договір, але для комерційного замовника.

  По-друге, заздалегідь подумайте, який саме договір у вашому розумінні є аналогічним, бо закон не містить визначення цього поняття. Критерієм аналогічності може бути код державного класифікатора (ДК 021:2015), сума договору, обсяг робіт, роки виконання або інші важливі для вас показники.

  Підсумки

  Якісна документація є дієвим інструментом створення конкурентного середовища у сфері публічних закупівель. Чіткі, зрозумілі та недискримінаційні вимоги дозволять учасникам більш якісно підготувати пропозиції і ви отримаєте більшу конкуренцію у закупівлі, а також – менше ризиків, що хтось із учасників оскаржить ваші умови.

  Сподобалась стаття? Приєднуйтесь, щоб отримувати добірки новин про закупівлі, тендери та аукціони раз на місяць!

  Залишилось тільки підтвердити email %email% — лист із підтвердженням вже чекає у вашій скринці :)

  Коментарі (1)