• Зміни в законі «Про публічні закупівлі»: зниження порогу до 50 тис. грн, виправлення помилок, відстеження аномально низьких цін

  Верховна Рада України прийняла законопроект № 1076, який передбачає низку змін до закону «Про публічні закупівлі». Мова йде про допорогові закупівлі, оскарження, можливість виправляти помилки, розвиток електронних каталогів та інше.

  Закон почне діяти через півроку після публікації в офіційному джерелі. Такий термін потрібен для того, аби переробити ряд нормативних документів та внести в систему необхідні технічні доопрацювання.

  Парфенюк_Zakupki.Prom.ua

   

  Олена Парфенюк, керівниця департаменту держзакупівель торговельного майданчика Zakupki.Prom.ua, розповіла більш детально про зміни в законі для сайту Evo.Business.

   

   

  Зниження порогу для обов’язкового проведення торгів

  Зараз через ProZorro повинні обов’язково проводитися держзакупівлі вартістю понад 200 тис. грн для товарів і послуг та понад 1,5 млн грн для робіт. Якщо сума менше, замовнику достатньо завантажити в систему звіт про укладений договір. Згідно законопроекту № 1076, замовники будуть зобов’язані проводити конкурентні торги, якщо вартість закупівлі досягає або перевищує 50 тис. грн.

  Для невеликих закупівель розробили спрощений механізм: щоб тендер відбувся досить одного постачальника, раніше було потрібно мінімум двоє.

  Зміни в механізмі оскарження

  Якщо учасник торгів вважає, що процес відбувся з порушенням, він має можливість подати скаргу до Антимонопольного комітету України. Раніше сплатити скаргу на рахунок держказначейства, тепер — через систему ProZorro. В разі задоволення скарги гроші повертаються скаржнику. Законодавці сподіваються, що новий механізм допоможе знизити навантаження на Антимонопольний комітет.

  Строк подачі скарг — 10 календарних днів з моменту прийняття рішення.

  Штраф за невиконання рішення Антимонопольного комітету

  Замовник повинен виконати рішення Антимонопольного комітету впродовж 30 днів. За невиконання законопроект № 1076 передбачає штраф для керівників державних установ в розмірі 5 тис. неоподаткованих мінімумів. На момент підготовки матеріалу — 85 тис. грн.

  Раніше в законі не було передбачене покарання за невиконання рішення органу оскарження.

  Можливість виправлення помилок

  Законопроект передбачає можливість виправлення помилок в документації протягом 24 годин. До цього такої можливості не було. Мова йде про помилки, що стосуються кваліфікаційних критеріїв відповідно до ст. 16 ЗУ «Про публічні закупівлі» та документів, які підтверджують повноваження щодо підписанта.

  Замовник надає перелік недоліків, постачальник має 24 години на їх усунення. Така дія може бути здійснена лише один раз відносно одного учасника.

  Електронні каталоги запрацюють в повному об’ємі

  ProZorro Market для невеликих закупівель вже кілька місяців працює в тестовому режимі по принципу звичайного інтернет-магазину. Замовник має змогу зайти в каталог, вибрати необхідні товари, послуги чи роботи та побачити доступні пропозиції від постачальників. Після того, як нові норми набудуть чинності, ProZorro Market запрацює в повному об’ємі.

  Алгоритм для визначення аномально низької ціни

  Деякі постачальники використовували обов’язок замовників вибирати пропозицію серед варіантів з найменшою вартістю і ставили демпінгові ціни. Від цього страждала конкуренція, а товар або послуги могли бути поганої якості.

  Зміни допоможуть знизити кількість випадків демпінгу. В системі запрацює алгоритм, який буде сигналізувати організаторам про пропозиції з неринковою вартістю. Постачальник, ціну якого система визначить як аномально низьку, може в довільній формі обґрунтувати замовнику вартість. Якщо аргументів не буде або вони здадуться організатору тендера недостатніми, він вправі відхилити пропозицію.

  Коментарі (4)

  • Назар
   1 Жовтня 2019, 9:55

   Вітаю. Від якої суми потрібно опубліковувати звіт про укладений договір?

   Відповісти
   • Zakupki.Prom.ua
    2 Жовтня 2019, 13:17

    Добрий день! Згідно зі змінами, що передбачає нова редакція Закону, звіт про укладений договір потрібно буде оприлюднювати на будь-яку суму, в разі якщо закупівля проведена без використання електронної системи закупівель.

    Відповісти
  • Светлана
   7 Листопада 2019, 15:20

   Коли новий Закон вступить в дію?

   Відповісти
   • Zakupki.Prom.ua
    21 Грудня 2019, 16:25

    Добрий день, Світлано! Нова редакція Закону вступить в силу 19.04.2020 року.

    Відповісти

  Що ще почитати з цієї теми