• Яку стратегію обрати бізнесу під час кризи

  Ми вибрали для вас найцікавіше з інтерв’ю Наталії Ковальової, керівниці майданчика Zakupki.Prom.ua, з Наталією Подгорною, яка виконує обов’язки керівника департаменту закупівель компанії lifecell.

  У рамках проекту Zakupki.Відверто Наталія Подгорна, розповіла, як змінились вподобання мобільних користувачів у період пандемії та на чому потрібно фокусуватися відділам закупівель. 

  Яку стратегію обрати бізнесу під час кризи - Zakupki_Відверто

  Наталія Ковальова: Карантин дуже сильно вплинув на наші звички. Все більше людей купують онлайн. Яким чином це вплинуло на обслуговування ваших клієнтів?

  Наталія Подгорна: У нас у компанії і до цього було досить багато послуг, які ми надавали без відвідування магазинів. Їх можна було замовити онлайн. З кінця минулого року ми запустили e-sim, — це електронна сімка, яку не потрібно вставляти в телефон, а достатньо просто скачати файл.

  А з 31 березня ми запустили послугу віддаленої заміни сім-карти, тобто відвідувати магазин не потрібно. І відразу ж зросли спроби шахрайства, тому що зараз мобільний телефон — незамінний помічник. Банківські картки прив’язані до номера, акаунтів у соціальних мережах, навіть грошима на мобільному телефоні користуватися можна так само, як грошима на банківській картці. Звичайно, це був ласий шматок для шахраїв, але ми були готові.

  Можу сказати, що з моменту запуску віддаленої заміни сімки, у нас налічувалося до 41 спроб шахрайства на день. Зараз це зведено до однієї на тиждень.

  Наталія Ковальова: Тож ви проводите віддалену ідентифікацію користувачів?

  Наталія Подгорна: Так.

  Наталія Ковальова: Все ж таки більшість людей притримуються соціальної дистанції. Чи збільшувалося навантаження на мережу під час карантину?

  Наталія Подгорна: У березні  у нас виріс голосовий трафік у порівнянні з попередніми місяцями. Швидше за все, це пов’язано з тим, що люди були стурбовані, їм потрібно було поділитися з кимось своїм занепокоєнням.

  Як тільки країна пішла на карантин, ми забезпечили медиків безкоштовним зв’язком для того, щоб вони могли консультувати. Але вже у квітні-травні трафік повернувся до нормального режиму. 

  Наталія Ковальова: Чи витримала мережа таке навантаження?

  Наталія Подгорна: Знаєте, коли найбільше навантаження на мобільних операторів? У новорічну ніч, коли трафік зростає у два рази. Звичайно, наша мережа до цього готова. У березні такого великого стрибка не було.

  Наталія Ковальова: Дуже багато компаній думають про те, яким чином їм суміщати віддалений режим роботи та роботу в офісі. Ви плануєте розвиток у цьому напрямі?

  Наталія Подгорна: Наша компанія вже більше 2 років для деяких функцій використовує можливість працювати віддалено. Це означає, що вони більшу частину часу працюють з дому, і якийсь час знаходяться в офісі.

  У нас у департаменті є, наприклад, відділ управління контрактами, яким необхідно зосередитися на роботі, а поруч із закупівлями в open space це зробити дуже складно. Тому вони працювали віддалено навіть до карантину. Щодо настрою команди, то коли пішли на карантин, вони спочатку були раді, а потім стали нудьгувати за офісом, хотілося повернутися та спілкуватися. А зараз мені здається вже виробилася звичка віддаленої роботи. 

  Ми робили дослідження серед співробітників, так званий пульс вимірювали. Там були запитання у чотирьох аспектах, які стосувалися підтримки керівництва і комунікації, здоров’я і безпеки, віддаленої роботи. Можу сказати, що у нас вийшов дуже високий рівень задоволеності в цілому, а найнижчий відсоток задоволеності був у відповіді на запитання: “Чи вдається вам гнучко поєднувати робочі завдання і особисті зобов’язання”. 

  Звичайно місяці ефективної роботи з дому змушують думати про те, що можна і надалі збільшувати кількість функцій, які можуть працювати віддалено.

  Наталія Ковальова: Зараз багато хто говорить про те, що насувається криза. Компанія lifecell готова до таких подій? 

  Наталія Подгорна: Можу сказати, що це не перша криза, яку переживає наша компанія.

  Мені здається у нас вже з’явилася звичка, як тільки є хоч якийсь натяк на кризу, відразу ж акумулювати всі сили, щоб реагувати.

  Перша наша робота віддалено була  у 2014 році. Ми зрозуміли, що можемо це робити, виявили слабкі місця та як їх потрібно розвивати, на випадок, якщо знову що-небудь повториться. Тому з 2014 року ми все більше діджиталізувалися, щоб була можливість онлайн-доступу. Я маю на увазі організаційні ресурси, системи та рішення.

  Крім того, з 2018 року ми запустили електронний документообіг з нашими партнерами, а до цього ми запустили його у закупівлях. Звичайно, у минулому році не всі компанії погоджувалися переходити на електронний документообіг, у них були побоювання. А ось під час пандемії все більше і більше компаній переходило.

  Але звичайно, нам довелося свої бізнес-плани, стратегії, інвестиції міняти на ходу, відмовитися від якихось проектів або відкласти їх.

  Наталія Ковальова: На вашу думку, у період турбулентності, від чого компанії в першу чергу потрібно відмовитись?

  Наталія Подгорна: Можу сказати, що компанія повинна відмовлятися від дій, які не приносять ніякої цінності та бізнесу. Потрібно це робити незалежно від часу, завжди моніторити процеси.

  Найголовніше — це люди, хороші фахівці, експерти. Адже саме співробітники роблять компанію успішною.

  Тому під час турбулентності потрібно не розгубити цінних співробітників, тому що як нам відомо з історії, всі кризи проходять. Після кризи настає етап зростання. І до моменту, коли компанія буде готова знову збільшувати штат цих хороших фахівців, вільних може не виявитися.

  Наталія Ковальова: Як вважаєте, на чому треба наразі фокусуватися співробітникам відділів закупівель?

  Наталія Подгорна: Співробітникам відділів закупівель потрібно зараз фокусуватися на тому ж, на чому і зазвичай. Єдине — не панікувати, тому що паніка заважає приймати критичні рішення, тверезо мислити. Тут потрібно як герой відомого мультика: “Спокій, тільки спокій”. Ще більш уважно ставитися до потреб, з якими приходить внутрішній клієнт, перевіряти, питати, а чи дійсно це потрібно. Можливо, товар є на складі, або  можемо почекати, тому що наші внутрішні замовник —  ті ж люди, які можуть панікувати. Необхідно за поточними договорами з постачальниками проводити переговори, знаходити кращі рішення. Але кращі рішення не в плані “віджимати” від постачальника все, що необхідно.

  Знаходьте рішення, які б підходили і вам, і постачальнику. Звичайно ж, звертати увагу на терміни поставок і шукати альтернативи, якщо є якісь затримки. Тобто, все те ж, як і зазвичай, тільки більш уважно.

  Наталія Ковальова: Ми чули від деяких замовників, що зараз постачальники часто використовують ситуацію на свою користь і вимагають передоплату. Як поводити себе закупівельникам, щоб не втратити партнерські стосунки?

  Наталія Подгорна: Якщо це дійсно компанії, які хочуть бути партнерами, то необхідно сідати і разом знаходити рішення. Тому що ситуація на ринку змінилася, як і умови фінансування. Можливо, у компанії-постачальника більше немає коштів, щоб витримувати умови післяплати. Або вартість грошей, які вони беруть у банку, значно зросла. Так, певно, бувають постачальники, які не думають про свій завтрашній день і хочуть отримати зараз і сьогодні. Можливо потрібно дивитися на альтернативи, на інших постачальників та намагатися для своєї компанії отримати найкращі умови.

  Закупівельникам зараз теж не можна ставати в агресивну політику, бо може бути ситуація, коли постачальник виконає умови, але після вашого контракту просто не зможе далі працювати. Відповідно у вас в наступному тендері не буде конкуренції і підвищиться ціна. Тому тільки спільна робота дозволить вижити в цій ситуації і вам, і вашому партнеру.

  Сподобалась стаття? Приєднуйтесь, щоб отримувати добірки новин про закупівлі, тендери та аукціони раз на місяць!

  Залишилось тільки підтвердити email %email% — лист із підтвердженням вже чекає у вашій скринці :)

  Коментарі (0)

  • На даний момент коментарів немає.

  Що ще почитати з цієї теми