• Як виграти у тендері попри все: досвід постачальника зі стажем

  Якими методами діють нечесні замовники у ProZorro та як боротися з дискримінацією й відстоювати свої права – розповідає постачальник, який бере активну участь у закупівлях

  Які варіанти дискримінації постачальників можливі у Системі публічних електронних закупівель ProZorro і якими методами з ними можна ефективно боротися, розповів Олександр Соколовський, засновник групи компаній “Текстиль-Контакт”, президент Всеукраїнського об’єднання роботодавців Укрлегпром.

   

  Олександр Соколовський,

  засновник групи компаній “Текстиль-Контакт”, президент Всеукраїнського об’єднання роботодавців Укрлегпром.

   

  Ми – підприємство, що спеціалізується на домашньому текстилі, у нас своє виробництво. Працюємо і з великими державними міністерськими відомствами, й великими монополіями, і великими комерційними компаніями. Система публічних електронних закупівель ProZorro дає нам як підприємству можливість розвиватися й заробляти. З огляду на значний досвід участі у державних тендерах, можемо виокремити типові проблеми, що з ними стикаються постачальники.

  Свідоме приховування тендерів від потенційних учасників. Наприклад, шляхом вказування неправильного класифікатора закупівлі чи граматичних помилок у написанні предмета закупівлі. У результаті таких маніпуляцій тендер виграє “свій” постачальник. Саме система “свій–чужий” – головне, з чим ми намагаємося боротися. Якщо “Текстиль-Контакт” чи “Домашній текстиль” програють тендери – це не проблема. Нам просто хочеться, щоб усе було по-чесному.

  Участь підставних компаній, які пропонують необґрунтовано низькі ціни. Часто створюється декілька ФОП-ів, і вони між собою “грають” ціною, заганяють її вниз. Потім “абсолютно випадково” виявляється, що виграє учасник третьої чи четвертої пропозиції, бо ті, хто в аукціоні влаштовував цирк, просто відмовляються підписувати договір.

  Дискримінаційні умови від держзамовників, зокрема, запити специфічних сертифікатів якості й відповідності, на отримання яких треба чимало часу й коштів. Із цією проблемою ми зіткнулися в тендері ПАТ “Укрзалізниця”. За кілька днів до аукціону замовник на один день переніс його і ввів норму, що постачальник повинен мати ISO 9001-2008. Ми почали розбиратися, і виявилося, що система ISO характеризує менеджмент контролю якості продукції, що поставляється. Контроль якості самої продукції до ISO не має жодного стосунку, бо продукція приймається постачальником за всіма потрібними характеристикаи. Ми зверталися до органів, які видають цей сертифікат і проводять аудит на відповідність системи менеджменту якості підприємства вимогам ISO – це місяць роботи, величезні кошти і зовсім не гарантія, що ти виграєш тендер.

  Крім перерахованих вище, постачальники, коли беруть участь у тендерах держустанов у системі ProZorro, стикаються ще й із такими проблемами:

  • оголошення закороткого періоду для підготовки тендера, коли “свої” компанії знають про закупівлю заздалегідь;
  • вимога нестандартних характеристик закуповуваного товару або розмитий технічний опис предмета закупівлі;
   висування замовником вимог до предмета закупівлі вже після проведення аукціону;
  • запити на додаткові документи, що суперечать Закону України “Про захист персональних даних”;
  • вказування закоротких термінів поставки (3-5 днів) складної номенклатури товарів. Переважно за цей час неможливо навіть підписати договір;
  • затягування замовником процесу підписання договору із небажаним учасником;
  • дискваліфікація учасника з причини визначеної “на око” невідповідності наданого зразка, без проведення кваліфікованого тестування;
  • дискваліфікація учасника з інших абсурдних причин.

  Подолати подібні варіанти дискримінації постачальники можуть декількома способами, якими активно користується, зокрема, наша компанія. По-перше, це розголос: він дає можливість заявити про проблему, звернути на неї увагу. По-друге, на майданчиках-учасниках є форми для звернення з вимогою до замовника та для оскарження закупівлі в Антимонопольному комітеті України (АМКУ).

  Третій варіант боротьби з дискримінацією – звертатися до журналістів, яким можна озвучити проблему. Варіант, який ми використовуємо, коли вже випробували все, – оскарження закупівлі в Антимонопольному комітеті України*. Головне – не боятися відстоювати свої права, якщо їх дійсно порушують.

  *Довідка: Як відправити скаргу за допомогою функціоналу майданчика. В особистому кабінеті потрібно знайти тендер, результати якого ви хочете оскаржити. Безпосередньо на сторінці тендера є дві кнопки “Вимога замовнику” та “Скарга в АМКУ”. Щоби надіслати скаргу в Антимонопольний комітет України, скористайтеся кнопкою “Скарга в АМКУ”. Після натискання на неї відкриється форма з полями, які треба заповнити. У формі треба вказати заголовок, наприклад, “Оскарження рішення замовника про дискваліфікацію постачальника”, докладно й аргументовано описати проблему, додати необхідну документацію і – обов’язково – скан-копію платіжного доручення. Потім треба натиснути “Надіслати”, і все – скарга автоматично потрапляє у реєстр, де формується її реєстраційна картка.

  Коментарі (1)

  • Ігор
   4 Червня 2020, 12:15

   Ще однією проблемою – є на “око” визначена КОРУПЦІЙНА СКЛАДОВА, котра присутня в поданій тендерній документації і переманають знову “своЇ”

   Відповісти