• Комерційні закупівлі: поради експертів. Випуск №7 – Як провести закупівлі природного газу?

  Комерційні закупівлі: поради експертів – це рубрика, у якій експерти торговельного майданчика Zakupki.Prom висвітлюють найбільш актуальні та важливі запитання, які виникають в комерційних закупівлях.

  Закупівля природного газу є доволі вагомою часткою витрат для підприємства. Причому ціни тут можуть змінюватись в залежності від ситуації на міжнародній та українській біржах, курсу євро та навіть сезону. Тому важливо приділити більш ретельну увагу підготовці та проведенню такої закупівлі. На що потрібно звернути увагу?

  Очікуваний обсяг закупівлі. Визначте його, зазначивши можливість коригування по факту споживання, а також з’ясуйте чи є ця необхідність постійною чи сезонною. Для цього потрібно запросити інформацію у головного енергетика підприємства стосовно попередніх витрат на природний газ з розбивкою помісячно за певний період. 

  Періодичність проведення закупівлі. Оголошувати тендер кожен місяць чи обрати довгострокову співпрацю? Це залежить від необхідного обсягу природного газу та фінансової спроможності підприємства.

  Зокрема, чи зможе компанія передплатити постачальнику. Тож потрібно розрахувати тенденції ринку, спираючись на загальну економічно-політичну ситуацію та ситуацію на біржі. Так ви збільшите шанси придбати газ за сприятливою ціною на певний період та зафіксувати її у договорі.

  Технічні вимоги до предмету закупівлі та постачальників. Наприклад, якість природного газу повинна відповідати вимогам ДСТУ 5542-87. А чітко прописані вимоги до постачальників та критерії оцінки тендерних пропозицій зроблять закупівлю більш прозорою та зрозумілою.

  Серед вимог варто зазначити перелік документів, які учасники обов’язково мають надати. Зокрема, це може бути оригінал або завірена копія постанови НКРЕКП про видачу ліцензії на право провадження господарської діяльності з постачання природного газу на території України. Або інші документи, котрі нададуть вам змогу пересвідчитись у надійності постачальника.

  Проєкт договору. Це допоможе врахувати всі можливі ризики, тому що ціни на природний газ постійно змінюються. Тож можливо знадобиться переглядати ціну на газ, встановлену договором, як в бік збільшення, так і в бік зменшення. Для цього необхідно передбачити чіткий механізм зміни вартості у проєкті договору. Наприклад, зазначити, що вказані обсяги є плановими та можуть зменшуватись або збільшуватись за потреби споживача в межах ціни договору.

  Вимоги до пропозицій постачальників. Особливо актуально це, якщо ви плануєте проводити закупівлю природного газу через електронний майданчик. У такому разі важливо чітко сформулювати вимоги до пропозицій постачальників, щоб запропоновані ціни відповідали однаковим умовам.

  Наприклад, пропозиція учасника має містити ціну за  загальний об’єм чи за 1 або 1000 куб.м, або чи повинна вона враховувати вартість тарифів на транспортування та розподіл, умови оплати, тощо. 

  На сьогодні ринок природного газу стає все більш відкритим та конкурентним. Саме тому промислові підприємства для проведення закупівель частіше обирають електронні майданчики. Так компанії можуть знайти нових постачальників та отримати кращу цінову пропозицію.


  Olga-ButrinovskaМарія Босько, фахівчиня з розвитку комерційних замовників майданчика Zakupki.Prom 

   

   

   

  Сподобалась стаття? Приєднуйтесь, щоб отримувати добірки новин про закупівлі, тендери та аукціони раз на місяць!

  Залишилось тільки підтвердити email %email% — лист із підтвердженням вже чекає у вашій скринці :)

  Коментарі (0)

  • На даний момент коментарів немає.

  Що ще почитати з цієї теми