• Як постачальнику захистити свої персональні дані

  Кулик_zakupki.prom.ua

   

  Поради постачальнику щодо захисту персональних даних при участі в публічних закупівлях читайте у статті Лілії Кулик для сайту ProZorroю.Інфобокс.

   

  Один з основних принципів роботи електронної системи публічних закупівель “Всі бачать все”. Раніше система закупівель була закритою, пропозиції постачальників бачили лише Замовники і до рішень Замовників не було довіри суспільства та постачальників. Наразі будь-хто може переглянути в Prozorro всі вимоги Замовника, переглянути всі пропозиції Постачальників та зробити висновок чи правомірно Замовник відхилив Постачальника чи правильно обрав переможця тощо.

  А також постачальники тепер можуть подивитись документацію конкурента та в разі її невідповідності умовам тендера подати скаргу до Антимонопольного комітету України (далі – АМКУ).

  Проте, тут виникає інше питання, як захистити свої персональні дані, якщо всі документи після розкриття пропозицій стануть доступними для перегляду всім. І тому ми вирішили написати поради, як Постачальник може захистити свої персональні дані.

   

  Хочете захистити свої персональні дані? Існує 3 простих способи:

  • не надавайте свої персональні дані, якщо їх не вимагає Замовник;
  • ставте вимоги Замовнику – прибрати вимогу;
  • подавайте скаргу до АМКУ.

  А тепер давайте про кожен з цих способів поговоримо більш детально.

  А чи справді Замовник вимагає у Вас копію паспорту

  Проаналізувавши частину закупівель ми дійшли висновку, що найчастіше Замовник вимагає конфіденційну інформацію, а саме, паспортні дані у фізичних осіб, рідше у фізичних осіб-підприємців і дуже рідко у юридичних осіб.

  І доводилось не раз стикатись з ситуацією, коли Замовник не вимагав копії паспорту та ідентифікаційного коду, але постачальник надавав ці документи в складі своєї тендерної пропозиції. Це особливо стосується фізичних осіб-підприємців.

  Наприклад, закупівля UA-2018-10-09-000118-a. Де в тендерній документація прописана вимога надати копію паспорту (для фізичних осіб).

  паспорт

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

  Потім переглядаємо документи постачальників, які брали участь в закупівлі і бачимо, що всі постачальники фізичні особи-підприємці і всі вони надали в складі своїх своїх пропозицій копії паспортів та ідентифікаційних кодів, хоча такі документи не вимагались.

  паспорт-код

   

   

   

  В даному випадку важливо знати, якщо в тендерній документації є вимога до фізичної особи надати якийсь документ, то це стосується лише фізичної особи, і аж ніяк не фізичної особи-підприємця.

  Яка різниця між фізичною особою та фізичною особою-підприємцем

  Фізична особа – громадянин України, фізична особа без громадянства або громадянин іноземної держави. По суті, статус фізичної особи набувається в момент народження. Простими словами, фізична особа – це будь-яка людина.

  Фізична особа – підприємець – це юридичний статус, який засвідчує право особи на заняття підприємницькою діяльністю, а саме: самостійною, ініціативною, систематичною, на власний ризик господарською діяльністю, що здійснюється підприємцями з метою досягнення економічних і соціальних результатів та одержання прибутку.

  Тобто, громадянин, який бажає реалізувати своє конституційне право на підприємницьку діяльність, після проходження відповідних реєстраційних та інших передбачених законодавством процедур за жодних умов не втрачає і не змінює свого статусу фізичної особи, якого він набув з моменту народження, а лише набуває до нього нової ознаки – “підприємець”.

  Тож якщо ви берете участь у публічних закупівлях як фоп, то маєте подавати ті документи, що вимагаються від фоп

  Під час здійснення господарської діяльності фізичні особи  – підприємці реалізують свою господарську компетенцію, тобто сукупність господарських прав та обов’язків. При цьому решта прав та  обов’язків фізичної особи, що становлять її правоздатність як людини, набуваються та виконуються нею поза межами здійснення господарської діяльності, в порядку реалізації нею її цивільної дієздатності,  передбаченої Цивільним кодексом України (435-15), та  регулюються  ним. Детальніше про розподіл понять фізична особа та фізична особа-підприємець Ви можете прочитати в роз’ясненні Міністерства юстиції за посиланням.

  Тепер переходимо до другого пункту

  Ставте вимоги Замовнику про внесення змін до тендерної документації

  Ніхто так не захистить Ваші права, як Ви самі. Тому, коли Ви бачите вимогу замовника надати в складі пропозиції свої паспортні дані чи іншу конфіденційну інформацію – ставте вимогу Замовнику прибрати цей пункт з тендерної документації.

  Чи є у Вас підстави запропонувати внести зміни в тендерну документацію та вказати на можливість отримання інформації з реєстрів? Звісно є.

  Згідно статті 11 Закону України “Про інформацію” не допускаються збирання, зберігання, використання та поширення конфіденційної інформації про особу без її згоди, крім випадків, визначених законом, і лише в інтересах національної безпеки, економічного добробуту та захисту прав людини. До конфіденційної інформації про фізичну особу належать, зокрема, дані про її національність, освіту, сімейний стан, релігійні переконання, стан здоров’я, а також адреса, дата і місце народження. Частина цих даних міститься в паспорті громадянина України.

  Окрім того, згідно Закону України “Про обробку персональних даних” дані про особу не можуть бути оброблені без її згоди, крім випадків, визначених законом, і лише в інтересах національної безпеки, економічного добробуту та прав людини. Проте, пам’ятайте, якщо Ви подаєте свою пропозицію та надаєте в її складі копію конфіденційних даних Ви по суті погоджуєтесь на їхню публікацію.

  Згідно з Законом України “Про захист персональних даних” у сфері електронної комерції згода суб’єкта персональних даних може бути надана під час реєстрації в інформаційно-телекомунікаційній системі суб’єкта електронної комерції шляхом проставлення відмітки про надання дозволу на обробку своїх персональних даних відповідно до сформульованої мети їх обробки.

  Тож в Ваших інтересах, щоб Замовник вніс зміни в тендерну документації та не вимагав копію паспорта, для цього ставте вимогу або подавайте скаргу.

  Ніхто не має права обробляти персональні дані особи, без отримання згоди від особи. Обробка персональних даних фізичної особи без її згоди порушує статтю 11 Закону України “Про інформацію”, статтю 6 Закону України “Про захист персональних даних” та статтю 32 Конституції України.

  В принципі, можете посиланнями на зазначені законодавчі акти обгрунтувати свою позицію. Зазвичай, якщо Ви напишете вимогу, Замовники прибирають цю умову тендерної документації.

  Подавайте скаргу до АМКУ

  Замовник не бажає виконувати Вашу вимогу і не прибирає з тендерної документації умову – надати персональні дані? Тоді можете подати скаргу до Антимонопольного комітету України. Проте, подавайте скаргу до АМКУ тільки якщо точно впевнені, що можете довести порушення своїх прав.

  Ви можете також скористатись посиланнями на законодавчі акти з попереднього пункту.

  Головне правило, яке варто пам’ятати при поданні скарги – Ви маєте доказати, що Замовник своєю вимогою порушує Ваші права. Давайте подивимось на практичній ситуації, як це доводили компанії в схожих ситуаціях. Основне положення на яке варто посилатись – Закон України “Про захист персональних даних”, який визначає, що персональними даними є відомості про фізичну особу, яка ідентифікована, забороняючи при цьому обробку даних про фізичну особу, які є конфіденційною інформацією.

  Дані про особу не можуть бути оброблені без її згоди, крім випадків, визначених законом, і лише в інтересах національної безпеки, економічного добробуту та прав людини. Ключовим по відношенню до публічних закупівель є словосполучення “без її згоди”.

  Тож при поданні скарги для Вас є важливим довести – що особа не погоджується надати свої персональні дані для того, щоб вони були опубліковані в системі.

  Коментарі (4)

  • Оксана
   2 Серпня 2019, 9:57

   Якщо на уповноважену особу офрмлюється довіреність с зазначенням паспортних даних цієї особи, потрібно для підтвердження інформації надавти копію паспорта уповноваженої особи чи достатньо довіреності ? Та, якщо замовник прописує в тендерній документації, що копія паспорту для фізичних осіб, кого він має на увазі – уповноважених осіб ?

   Відповісти
   • Модератор Zakupki.Prom.ua
    2 Серпня 2019, 17:27

    Доброго дня, Оксано!
    1.Треба подавати документи,які вимагаються у конкретній тендерній документації. Тобто,якщо визначено, що на уповноважену особу подається довіреність та копія паспорту, то треба їх надавати.
    2.Якщо замовник прописує надання паспорту для фізичних осіб, то така вимога застосовується для фізичних осіб, які є учасниками процедури закупівлі. Уповноважена особа не є фізичною особою-учасником, уповноважена особа це посадова особа учасника-юридичної особи,яка має право вчиняти певні дії.

    Відповісти
  • Людмила
   7 Серпня 2019, 11:05

   Доброго дня! Якщо у тендері приймає участь ТОВ, то паспорт вимагають на директора, або уповноважену особу. Крім того, вимагають лист згоду на обробку персональних даних на директора або уповноважену особу, з зазначенням паспортних даних, телефонів, електроних адрес. Якщо ми не подаємо хоча б один із зазначений документів, нас дискваліфікують. Як діяти у цьому випадку. Дякуємо

   Відповісти
   • Модератор Zakupki.Prom.ua
    7 Серпня 2019, 12:00

    Людмило, добрий день!
    Потрібно подавати все, що вимагає замовник. Якщо не згодні з вимогами тенденої документації, то потрібно писати вимогу на внесенння змін чи оскаржувати вимогу в АМКУ.
    Важлива деталь. Якщо сам директор є уповноваженною особою – подаєте тільки його документи. Якщо директор не є уповноваженною особою – подаєте документи окремо директора і окремо уповноваженної особи.

    Відповісти