• Визначення предмету закупівлі

  Порядок визначення предмету закупівлі регламентується Наказом Мінекономрозвитку №454 від 17.03.2016.

  Відповідно до Закону України «Про публічні закупівлі» предметом закупівлі є товари, роботи чи послуги, які закуповуються замовником у межах єдиної процедури закупівлі, щодо яких учасникам дозволено подавати тендерні пропозиції або пропозиції на переговорах (у разі застосування переговорної процедури закупівлі).


  Визначення понять

  Як вірно визначити предмет закупівлі? Далі розглянемо, що таке товари, роботи та послуги.

  • Товари – продукція, об’єкти будь-якого виду та призначення, у тому числі сировина, вироби, устаткування, технології, предмети у твердому, рідкому і газоподібному стані, а також послуги, пов’язані з постачанням таких товарів, якщо вартість таких послуг не перевищує вартості самих товарів (згідно п. 32, статті 1 Закону України «Про публічні закупівлі»). Це може бути папір, бензин, газ, культиватор чи будівля електропідстанції.
  • Послуги – будь-який предмет закупівлі, крім товарів і робіт, зокрема транспортні послуги, освоєння технологій, наукові дослідження, науково-дослідні або дослідно-конструкторські розробки, медичне та побутове обслуговування, лізинг, найм (оренда), а також фінансові та консультаційні послуги, поточний ремонт (згідно п. 17 статті 1 Закону України «Про публічні закупівлі»). Зверніть увагу: поточний ремонт, будь-то ремонт будівлі, споруди чи автомобільної дороги є також послугою.
  • Роботи проектування, будівництво нових, розширення, реконструкція, капітальний ремонт та реставрація існуючих об’єктів і споруд виробничого і невиробничого призначення, роботи з нормування в будівництві, геологорозвідувальні роботи, технічне переоснащення діючих підприємств та супровідні роботам послуги, у тому числі геодезичні роботи, буріння, сейсмічні дослідження, аеро- і супутникова фотозйомка та інші послуги, що включаються до кошторисної вартості робіт, якщо вартість таких послуг не перевищує вартості самих робіт. (згідно п. 22 статті 1 Закону України «Про публічні закупівлі»).

  Класифікатор ДК 021:2015 

  CPV – це  єдиний закупівельний словник, найактуальнішій версії якого присвоєно код ДК 021:2015. Як і інші системи класифікації, CPV структуровано таким чином, що товари, роботи і послуги згруповано за відповідними категоріями.

  Код класифікатора складається з розділів, груп, класів, категорій та деталізації.

  CPV Єдиний закупівельний словник DK 021:2015

  Розглянемо на прикладі: 

  • Розділ: Сільськогосподарська, фермерська продукція, продукція рибальства, лісництва та супутня продукція
  • Група:  Зернові культури, картопля, овочі, фрукти та горіхи
  • Клас: Овочі, фрукти та горіхи
  • Категорія: Фрукти і горіхи
  • Деталізація: Нетропічні фрукти

  Визначення предмету закупівлі для товарів

  Для визначення предмету закупівлі для товарів використовуються наступні класифікатори:

  При закупівлі товарів (окрім будівель, споруд та медикаментів), предмет закупівлі визначається за четвертою цифрою класифікатора ДК 021:2015 із зазначенням конкретної назви предмету закупівлі.

  При закупівлі будівель виробничого/невиробничого призначення або інженерних споруд різного функціонального призначення, предмет закупівлі визначається за показником 2 цифри класифікатора ДК 018 – 2000 із зазначенням конкретної назви будівлі або інженерної споруди.

  При закупівлі медикаментів потрібно користуватись 3 цифрою ДК 021:2015 та вказувати в дужках Міжнародну непатентовану назву лікарського засобу. Якщо предмет закупівлі містить два або більше лікарських засобів, замовником у дужках вказується МНН кожного лікарського засобу.


  Визначення предмету закупівлі для послуг

  Предмет закупівлі для послуг визначається так само, як і для товарів – за четвертою цифрою класифікатора ДК 021:2015 із зазначенням конкретної назви предмету закупівлі.

  Поточний ремонт відноситься до послуг. Предмет закупівлі послуг з поточного ремонту визначається за кожною спорудою окремо згідно з термінологією державних будівельних норм ДБН А.2.2-3:2014 (Склад та зміст проектної документації на будівництво) та/або ГБН Г.1-218-182:2011 (Ремонт автодоріг загального користування. Види ремонтів та перелік робіт). Важливо зазначити, що також необхідно вказати код класифікатора 021:2015 (будь-яка цифра).

  При закупівлі послуг з професійної підготовки/перепідготовки/підвищення кваліфікації, що надаються за рахунок Фонду загальнообов’язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття, застосовується класифікатор ДК 003-2010 (класифікатор професій) та класифікатор ДК 021:2015 (за показником 3-5 цифри).

   

  При закупівлі послуг з виконання науково-технічних робіт для визначення предмету закупівлі застосовується класифікатор ДК 021:2015 за 4 цифрою та класифікатор ДК 015-97 – державний класифікатор видів науково-технічної діяльності.

  ДСТУ, ДБН та ГБН це не класифікатори, в них немає кодів, які потрібно обрати. Це правила, за якими можна віднести ремонтні роботи до поточного чи до капітального ремонту.


  Визначення предмету закупівлі для робіт

  Найбільше запитань у замовників виникає при визначенні предмету закупівлі для робіт, які можуть належати до робіт чи послуг.

  В самому визначенні робіт є досить чіткий перелік, що саме можна вважати роботами. Наприклад, до робіт належить капітальний ремонт. Чітке розділення між капітальним та поточним ремонтами зазначене в ДСТУ Б. Д.1.1.-1:2013 “Правила визначення вартості будівництва”. Також до робіт належить технічне переоснащення будинків, наприклад, реставрація.

  Отже, проектування, будівництво, капітальний ремонт та інші будівельні роботи (згідно п. 22 ст. 1 Закону України “Про публічні закупівлі”) відносяться до робіт і визначаються за об’єктом будівництва згідно ДСТУ Б. Д.1.1.-1:2013 “Правила визначення вартості будівництва” та галузевих будівельних норм ГБН Г.1-218-182:2011 “Ремонт автомобільних доріг загального користування. Види ремонтів та перелік робіт”. Також при визначенні предмету закупівлі для робіт необхідно зазначати код класифікатора 021:2015 (за показником 2-5 цифри).


  Особливості визначення предмета закупівлі

  Зверніть увагу, що не всі послуги з назвою “капітальний ремонт” є роботами. Наприклад, капітальний ремонт комбайна чи капітальний ремонт електродвигунів відносяться до послуг ремонту та технічного обслуговування.

  Головне правило при визначенні предмету закупівлі: замовнику необхідно мати обґрунтування, що його дії не призвели до уникнення використання Закону України “Про публічні закупівлі”. Замовник не може ділити предмет закупівлі на частини для того, щоб уникнути проведення процедури відкритих торгів. Наприклад, якщо у річному плані на певний товар виділено 1,5 млн грн на рік, то мають проводитися відкриті торги.

  Читайте також: 

  Особливості закупівель фармацевтичної продукції: як вказувати категорії за класифікаторами

  Як оголосити закупівлю послуг з енергосервісу?

  Ця стаття вам була корисна?

  Дякуємо за відгук!
  Якщо вам бракує чогось у статті чи відео - напишіть про це, щоб ми могли покращитись.

  Коментарі (15)

  • Андрій Міщенко
   28 Березня 2019, 19:58

   При публікації звіту про укладений договір видає таку помилку: Вид предмета закупівлі не відповідає коду CPV, розгляньте можливість його заміни. ID 158840. Предмет закупівлі:Проведення поточного ремонту із заміни вікон та дверей житлового будинку, ДК 021:2015: 45421100-5 Встановлення дверей, вікон і пов’язаних конструкцій

   Відповісти
   • Катерина, модератор
    26 Грудня 2019, 18:32

    Згідно з технічним завданням ДП “Прозорро” коди за ДК 021:2015 було умовно розподілено на товари, послуги та роботи (див.малюнок) http://joxi.ru/5mdBk88Ce404lA. Іноді буває, що різні предмети закупівлі можна визначити за однаковим ДК. Наприклад “45000000-7 – Будівельні роботи та поточний ремонт”, за цим ДК можна визначати як послуги, так і роботи. Тому система іноді може видавати помилку. Ви можете повідомляти майданчик або ДП “Прозорро” про цей випадок, але звертаємо увагу, що це інформативне повідомлення і Ви можете продовжувати публікацію без перешкод.

    Відповісти
  • Василь
   8 Травня 2019, 9:34

   Доброго дня, а яка нижня цінова межа для публікації договору про закупівлю? Наприклад наше комунальне підприємство купує запасні частини для поточного ремонту трактора на суму 80 грн. Чи потрібно публікувати (оприлюднювати) такий договір?

   Відповісти
   • Zakupki.Prom.ua
    26 Листопада 2019, 16:00

    Добрий день, Василю. В системі немає обмеження мінімальної суми звіту, тобто ви маєте технічну можливість опублікувати звіт по договору навіть на 1 копійку. Якщо вартість предмета закупівлі за одним кодом ДК 021:2015 за рік менша за 50 тис грн, ви можете оприлюднити в системі лише план закупівлі. Якщо сума більша за 50 тис. грн, вам обов”язково необхідно окрім плану також оприлюднити в системі договір.

    Відповісти
  • Олена
   24 Липня 2019, 8:42

   доброго дня! скажіть будь ласка чи вважається помилкою або неправильною назвою така назва поточного ремонту: Поточний ремонт автодороги по вул. Ген. Потапенка м. Лисичанськ, (будівництво трубопроводів, ліній зв’язку та електропередач, шосе, доріг, аеродромів і залізничних доріг; вирівнювання поверхонь), згідно з ДК 021:2015:45230000-8. Казначейська служба заперечує таку назву і виправляє на :Поточний ремонт автодороги по вул. Ген. Потапенка м. Лисичанськ. ДК 021:2015: Будівництво трубопроводів, ліній зв’язку та електропередач, шосе, доріг, аеродромів і залізничних доріг; вирівнювання поверхонь.

   Відповісти
   • Zakupki.Prom.ua
    26 Листопада 2019, 16:02

    Добрий день, Олено. Законом не передбачено алгоритму побудови назви закупівлі. Але якщо ваше казначейство вимагає щоб інформація була вказана саме так, радимо проконсультуватись ще раз з ними, та дізнатись на підставі якого документу Ви маєте змінити назву. Зазвичай назва в електронній системі закупівель має відповідати назві предмету договору в паперовій формі.

    Відповісти
  • Егор
   13 Серпня 2019, 19:55

   Для пошуку ДК кодів зручно використовувати сайт https://212015.tk/

   Відповісти
  • Тетяна
   15 Січня 2020, 12:01

   Надайте, будь-ласка, роз’яснення стосовно п. 5 Порядку визначення предмету закупівлі (затв. наказом МЕРТ від 17.03.2016 № 454): «5. Якщо під час здійснення замовником закупівлі товарів передбачається також закупівля послуги (послуг), пов’язаної (пов’язаних) з поставкою товарів (зокрема послуги з транспортування, установки, монтажу, наладки, інсталяції програмного забезпечення, навчання персоналу тощо), предметом закупівлі в такому разі є товари за умови, що вартість такої послуги (таких послуг) не перевищує вартості самих товарів.» Перелік цих послуг визначається замовником окремо чи в загальній сумі вартості товару, однак це суперечить вимогам розділу 2 цього ж наказу. Оскільки, товар це один код Єдиного закупівельного словника, а послуги – це інший код ЄЗС. Тобто, обсяг закупівлі доцільно розділити на лоти. По-друге, «…предметом закупівлі в такому разі є товари за умови, що вартість такої послуги (таких послуг) не перевищує вартості самих товарів.». Знову ж таки виходить, що разом з вартістю товарів замовник має вказувати очікувану вартість послуг з транспортування, установки, монтажу, наладки, інсталяції програмного забезпечення, навчання персоналу тощо. Чого замовники взагалі ніколи не роблять. По-третє, додавання вартості перелічених послуг до товару, збільшує вартість самого товару, і він має завищену ціну у порівнянні з ринковими цінами. Причому, на відкритих (конкурентних) ринках споживач сам може вільно обирати у який спосіб будуть здійснені супутні послуги.

   Відповісти
  • Людмила
   21 Лютого 2020, 19:37

   Виготовлення пкд на капремонт даху 76.0 тис.грн самі роботи 1490.0 тис грн чи потрібно прлводити аідкриті торги на 2 предмета закупівлі даху

   Відповісти
  • Наталья
   24 Квітня 2020, 16:55

   Какой будет код ДК для онлайн курса?

   Відповісти
   • Мисев Евгений
    28 Квітня 2020, 15:07

    Наш онлайн-курс безкоштовний, визначати ДК не потрібно.

    Відповісти
  • Лілія
   13 Травня 2020, 14:47

   Доброго дня! Скажіть будь ласка в процесі роботи до основного договору додалася додаткова угода про оплату послуг додатково. Основний договір не дотягував до звіту про укладений договір (по старому законодавству). Як бути з додатковою угодою якщо казначейство вимагає висвітлювати все на прозоро, а основний договір не закидали на початку року? По додатковій угоді має бути здійснена проплата.

   Відповісти
   • Мисев Евгений
    15 Травня 2020, 16:23

    Якщо раніше не був оприлюднений звіт про укладений договір, то технічно неможливо оприлюднити додаткову угоду до основного договору.

    Відповісти
  • Айкуш
   20 Травня 2020, 14:36

   Добрий день! Підскажіть будь-ласка: “Державна уставнова проводить акредитацію, виконавець є монополістом до того послуги, які надає виконавець за кодом ДК 021:2015-99999999-9 “Не відображене в інших розділах” вартість послуг за договором складає 70402,87 грн. Як це відобразити в системі прозоро.

   Відповісти
   • Мисев Евгений
    21 Травня 2020, 17:29

    Якщо сума за рік по одному предмету закупівлі не перевищує 200 тисяч (для послуг), а самі послуги можуть бути надані виключно певним суб’єктом господарювання – в системі можна опублікувати звіт про укладений договір.

    Відповісти