• Вища освіта як обов’язкова вимога до уповноважених осіб

  У цій публікації йдеться про вимогу вищої освіти для уповноваженої особи.

  Visha osvita yak obov’yazkova vimoga do upovnovazhenih osib - Zakupki Prom ua

  Ще чинна сьогодні редакція Закону України «Про публічні закупівлі» дозволяла замовникам обирати між тендерним комітетом, до якого входили посадові особи та інші працівники замовника (незалежно від їхньої освіти та рівня кваліфікації), і уповноваженими особами, які повинні були обов’язково мати вищу освіту.

  Нова редакція Закону України «Про публічні закупівлі», що діятиме з 19 квітня 2020 року, зобов’язує замовників одразу передати до відання уповноважених осіб спрощені закупівлі. Тож замовникам, які ще не мали уповноважених осіб, слід шукати фахівців для виконання функцій уповноваженої особи, причому фахівця з вищою освітою.

  Усі питання вищої освіти регулюють два основних закони — «Про освіту» та «Про вищу освіту». Згідно із цими законами, вищу освіту здобувають у закладі вищої освіти (науковій установі) за певною кваліфікацією на рівнях вищої освіти.

  Закон України «Про вищу освіту» передбачає 5 рівнів вищої освіти — від початкового (короткого) до наукового, за результатами кожного з яких присуджують відповідні ступені, а саме: молодший бакалавр, бакалавр, магістр, доктор філософії / доктор мистецтва та доктор наук. Такий набір дипломів передбачено з 2014 року, а до цього, як пам’ятаємо, існували ще рівні спеціаліста та молодшого спеціаліста. З набранням чинності Законом України «Про вищу освіту» диплом спеціаліста (повна вища освіта, останній прийом — 2016 року) прирівняний до диплома магістра, а диплом молодшого спеціаліста (початкова вища освіта, останній прийом — 2019 року) — до диплома молодшого бакалавра.

  Підтверджують наявність вищої освіти документом не нижче диплома молодшого бакалавра чи молодшого спеціаліста з обов’язковим додатком, що містить інформацію про результати навчання особи.

  За змістом Закону України «Про публічні закупівлі» для уповноваженої особи не вимагають повної вищої освіти (диплом магістра чи спеціаліста), цілком підійде й неповна вища освіта, яку здобувають, наприклад, випускники технікуму, училища чи коледжу.

  Отже, такими, що мають вищу освіту, є особи з дипломом молодшого бакалавра та молодшого спеціаліста, бакалавра, спеціаліста, магістра, доктора філософії / мистецтв або кандидата наук, доктора наук. Тож якщо ви сумніваєтесь, чи має кандидат на уповноважену особу саме вищу освіту, то зазирніть у його диплом.

  При цьому Закон не містить виключних вимог щодо конкретної спеціальності, хоча й радить обирати передусім фахівців економічної або юридичної спрямованості.

  Наостанок згадаємо Професійний стандарт для професії «фахівець з публічних закупівель», затверджений наказом Мінсоцполітики від 18.02.2019 № 234 (розміщений за посиланням). Згідно з наказом Мінсоцполітики, фахівець з публічних закупівель повинен мати диплом не нижче бакалавра. Отже, за умови, що запроваджують окрему посаду саме для фахівця з публічних закупівель, який буде визначений уповноваженою особою, такий фахівець, згідно з професійним стандартом, повинен мати повну вищу освіту.

  Джерело: портал RADNUK.COM.UA

  Коментарі (4)

  • Наталья
   29 Травня 2020, 17:37

   Объясните, пожалуйста, ещё раз.Если я закончила техникум по специальности “Экономист, младший специалист с правом работы бухгалтером”,я могу быть уполномоченным лицом?

   Відповісти
   • Мисев Евгений
    3 Червня 2020, 17:17

    Відповідно до ЗУ “Про публічні закупівлі” уповноважена особа має мати вищу освіту. З переліком ступеней та рівнів вищої освіти ви можете ознайомитись в ЗУ “Про вищу освіту”.

    Відповісти
  • Наталі
   15 Червня 2020, 10:07

   Чи може бути УО головний бухгалтер і заступник директора по медичній частині?

   Відповісти
   • Мисев Евгений
    24 Червня 2020, 16:43

    Може. Відповідно до ЗУ “Про публічні закупівлі” уповноважена особа (особи) – службова (посадова) чи інша особа, яка є працівником замовника і визначена відповідальною за організацію та проведення процедур закупівлі/спрощених закупівель на підставі власного розпорядчого рішення замовника або трудового договору (контракту).

    Відповісти

  Що ще почитати з цієї теми