• Три причини відсутності конкуренції у закупівлях

  Як запобігти відсутності конкуренції у закупівлях? Як залучати більше постачальників та не витрачати час за повторне проведення закупівлі?

  В минулому році було оголошено 404 991 лотів по конкурентних закупівлях. З них 127 091 не відбулися через недостатню кількість учасників.

  В результаті замовники не отримали необхідний товар вчасно та витратили додатковий час на оголошення повторної процедури.

  Чому так відбулося і що заважає провести успішну закупівлю?

  Неправильно визначена очікувана вартість

  Запорукою успішного проведення закупівель є коректне планування. Правильно визначена очікувана вартість допоможе не хвилюватися за відсутність учасників на торгах та отримати товар, послуги чи роботи.

  Для визначення очікуваної вартості замовники використовують вільні та державні регульовані ціни (тарифи).

  Якщо з останніми все зрозуміло, замовник визначає очікувану вартість відповідно до чинних тарифів, то з вільними цінами часто виникають складнощі. Тому  Міністерство економіки, торгівлі та сільського господарства розробило методику визначення очікуваної вартості предмета закупівлі на основі узагальненої практики окремих замовників та досвіду централізованої закупівельної організації ДУ «Професійні закупівлі».

  З текстом методики можна ознайомитися за посиланням. Замовники можуть використовувати проєкт на власний розсуд, як основу для підготовки та затвердження власних методик розрахунку очікуваної вартості. 

  Занадто «складні» вимоги до постачальників

  Найчастіше це стосується допорогових закупівель. Нерідко замовники використовують шаблон, сформований для проведення відкритих торгів і переробляють його під свій предмет закупівлі.

  Але багато постачальників не захочуть готувати велику кількість довідок для участі в закупівлі, бюджет якої не перевищує, наприклад, 10 тис. грн. В результаті замовник залишиться без товару, послуг чи робіт. 

  Варто пам’ятати, що тендерна документація не обов’язкова при проведенні допорогових закупівель. Тому достатньо правильно прописати вимоги до предмета закупівлі. Також замовник може  зробити анкетування учасників у довільній формі, де постачальники будуть вказувати дані про юридичну особу.

  А ось вимагати інформацію, яка міститься у відкритих реєстрах, не потрібно. Зрозуміло, що і в «допорогах» треба максимально відповідально підходити до відбору постачальників. Але встановлювати, наприклад, 17 критеріїв для учасників при закупівлі канцелярії на суму 5 тис. грн все ж не варто.

  Закупівля не була розбита на лоти

  Розподіл на лоти може збільшити конкуренцію серед постачальників та підвищити шанси на успішне проведення закупівлі.

  Наприклад, вам потрібно закупити письмові столи та книжкові шафи. Ці товари відносяться до одного коду ДК 021:2015. Та у постачальника є тільки столи. У випадку оголошення закупівлі одним лотом він взагалі не зможе взяти участь в ній. Але його продукція повністю відповідає технічним характеристикам замовника і він би міг запропонувати конкурентну ціну. 

  При створенні мультилотової закупівлі, кожен лот буде проходити окремою закупівлею. Тому постачальники можуть брати участь, як в одному конкретному лоті, так і у всіх лотах. Замовнику при цьому не потрібно створювати окремі закупівлі і складати дві різні тендерні документації. Достатньо заповнити невеликий додатковий блок для кожного нового лоту.

  Грамотний підхід до оголошення закупівлі допоможе замовнику залучити більшу кількість постачальників. Це сприятиме підвищенню конкуренції, а відповідно і економії бюджетних коштів. Також замовник зекономить час, який знадобився б для повторного оголошення закупівлі при відсутності необхідної кількості учасників. 


  Світлана Мазова, Zakupki.Prom.ua
  Олександр Наріжний, фахівець  відділу розвитку державних закупівель майданчика Zakupki.Prom.ua.

  Сподобалась стаття? Приєднуйтесь, щоб отримувати добірки новин про закупівлі, тендери та аукціони раз на місяць!

  Залишилось тільки підтвердити email %email% — лист із підтвердженням вже чекає у вашій скринці :)

  Коментарі (0)

  • На даний момент коментарів немає.

  Що ще почитати з цієї теми