• Що таке аномально низька ціна та як вона розраховується?

  Ця стаття доступна також російскою мовою. Перейти

  У новому Законі України “Про публічні закупівлі” є таке поняття, як аномально низька ціна. Давайте разом розберемо на простому прикладі, що це таке.

  Припустимо, що пропозиції на закупівлі подали 3 компанії з такими цінами (на початковому етапі аукціону):
  • компанія X — 411 тис грн;
  • компанія Y — 850 тис грн;
  • компанія Z — 865 тис грн;
  За результатами аукціону ми отримали наступні ціни
  • компанія X — 400 тис грн;
  • компанія Y — 830 тис грн;
  • компанія Z — 845 тис грн;

  Тобто, найбільш економічно вигідною пропозицією є ціна компанії Х. Щоб зрозуміти чи є ця ціна саме аномально низькою необхідно здійснити наступні розрахунки.

  Для початку розрахуємо середньоарифметичне значення цін інших учасників закупівлі на початковому етапі аукціону:

  (850 000+865 000)/2=857 500 грн

  Тепер порівняємо найбільш економічно вигідну ціну з середньоарифметичним значенням у відсотках:

  400 000*100 / 857 500=46,65 %

  Тобто, ціна компанії Х на майже 53,35% менше від середньоарифметичного значення ціни тендерних пропозицій інших учасників на початковому етапі аукціону. Отже, у даному випадку ціна є аномально низькою.

  Тепер порівняємо найбільш економічно вигідну ціну з середньоарифметичним значенням у відсотках:

  400 000*100/830000=48.19

  Тобто, за результатами аукціону ціна учасника Х на 51.81 % менша від ціни наступного учасника а отже вона є аномально низькою і за цим показником.

  Ось це і є аномально низька ціна :

  • коли ціна найбільш економічно вигідної пропозиції за результатами аукціону є меншою на 40 або більше відсотків від середньоарифметичного значення ціни тендерних пропозицій інших учасників на початковому етапі аукціону
  • та/або є меншою на 30 або більше відсотків від наступної ціни тендерної пропозиції за результатами проведеного електронного аукціону.

  Система визначає аномально низьку ціну автоматично.

  Що відбувається далі?

  Компанія X повинна надати протягом одного робочого дня з дня визначення найбільш економічно вигідної тендерної пропозиції обґрунтування в довільній формі щодо ціни.

  Замовник розглядає та аналізує обґрунтування та визначає чи є вони належними. В підсумку він може:

  • відхилити аномально низьку тендерну пропозицію, оскільки учасник не надав, на його думку, належного обґрунтування вказаної у ній ціни
  • не відхилити.

  Сподобалась стаття? Приєднуйтесь, щоб отримувати добірки новин про закупівлі, тендери та аукціони раз на місяць!

  Залишилось тільки підтвердити email %email% — лист із підтвердженням вже чекає у вашій скринці :)

   

  Коментарі (6)

  • Любов
   21 Квітня 2020, 10:43

   Доброго дня. У мене виникло таке питання: в законі визначено, що аномально низька ціна – це ціна, яка є меншою на 40 або більше відсотків від середньоарифметичного значення ціни/приведеної ціни тендерних пропозицій інших учасників на початковому етапі аукціону. Але в Вашому наведеному прикладі береться середньоарифметична ціна ВСІХ цінових пропозицій, а в Законі сказано – середньоарифметичне значення цін ІНШИХ учасників. Таким чином, мені здається, що треба шукати середньоарифметичне значення не всіх чотирьох цінових пропозицій, а трьох інших, крім ціни, яка визначена в даному випадку як найбільш економічно вигідна

   Відповісти
  • Борис Гребневский
   21 Квітня 2020, 11:05

   Если распильный тендер с заранее отобранным участником объявлен на 14 миллионов, а реальная его цена 8 миллионов, как решается вопрос?

   Відповісти
   • Владислав
    21 Квітня 2020, 13:12

    В даном примере отобраный учасник подаст предложение на 14 миллионов, а трое других на 8 и вопрос отпадет сам по себе.

    Відповісти
    • Дмитрий
     28 Травня 2020, 16:41

     Ранее был “кейс”, когда подается одна “прокладка” под бюджет ~1млн, воторая фирма(чья прокладка) за ним чуть ниже, третья фирма тоже “жадничает” – идет почти под бюджет. В таком случае, реальный поставщик, идущий с +10% наценкой (~400тыс.), который хочет быть на первом месте в начале аукциона, находится в меньшинстве, и не имеет никакой защиты. Новая редакция закона позволяет отфутболить такое “неугодное” предложение на рассуждение Заказчика, даже если с документами все “ок”.

     Відповісти
  • Хельга
   26 Травня 2020, 11:13

   Прокоментуйте будь ласка – замовник в оголошенні вказує очікувану вартість 230 тис. грн., а після аукціону приймає пропозицію 30 тис. грн. На скільки це правомірно? Для чого вказана ціна 230 тис. грн., якщо перемогти можна і з ціною 30 тис. грн.?

   Відповісти
   • Мисев Евгений
    28 Травня 2020, 15:52

    Замовник визначає очікувану вартість, і він не повинен ніяк впливати на ціну постачальника. Постачальник може запропонувати будь-яку ціну в рамках очікуваної вартості, навіть 1 копійку. Незабаром має бути зроблений функціонал, який буде повідомляти замовника про аномально низьку ціну учасника, проте замовник самостійно вирішує, відхиляти пропозицію учасника з аномально низькою ціною чи ні.

    Відповісти

  Що ще почитати з цієї теми