• Як обробляти скарги

  Этой статьи еще нет на русском, но вы можете прочитать ее на украинском языке.

  Зміст

  Оскарження умов закупівлі
  Оскарження рішень щодо кваліфікації учасників
  Оскарження скасування закупівлі
  Важливі доповнення

  Формально, всі скарги можна розділити на три категорії:

  • оскарження умов закупівлі
  • оскарження рішень щодо кваліфікації учасника
  • оскарження скасування закупівлі.

  В цій інструкції ми детально розглянемо, що робити замовнику при поданні скарги до його закупівлі.

  Після подання скарги, на сторінці закупівлі у відповідній вкладці з’явиться цифра, а на email та в повідомлення особистого кабінету буде відправлено відповідний лист.

  Перейшовши до даної вкладки можна ознайомитися з текстом скарги та прикріпленими файлами. Зліва буде відображатися статус, одразу після подання він буде “Очікує розгляду”.

  Замовнику забороняється вчиняти будь-які дії та приймати будь-які рішення щодо процедури закупівлі крім дій, спрямованих на усунення порушень, зазначених у скарзі.

  Розгляд скарги зупиняє перебіг строків, які передбачені для підписання договору. Перебіг цих строків продовжується після прийняття Антимонопольним комітетом рішення за результатами розгляду скарги, рішення про припинення розгляду скарги або рішення про залишення скарги без розгляду.

  Зверніть увагу: дата прийняття рішення та дата його публікації можуть відрізнятися. 

  Після подання скарги електронна система блокує можливість проводити аукціон, завантажувати договір, а також скасовувати закупівлю. Розглядом скарг займається Антимонопольний комітет України (далі – АМКУ), який протягом трьох робочих днів з моменту подання скарги приймає рішення щодо прийняття її до розгляду.

  Якщо АМКУ вирішує не розглядати скаргу, він публікує рішення з аргументацією відмови, а сама скарга набуває статусу “Залишено без розгляду”.

  Є один важливий момент: якщо постачальник створив чернетку скарги, але вирішив не відправляти її на розгляд, а також у випадку неуспішної оплати за її подання, скарга все одно з’являється в електронній системі в статусі “Помилково створена” і не розглядається АМКУ.

  Якщо АМКУ приймає скаргу до розгляду, він публікує файл з відповідним рішенням, в якому, зокрема, вказується інформація щодо дати та місця розгляду скарги, а статус стає “Прийнято до розгляду”.

  Разом з рішенням або через деякий час окремим файлом АМКУ може опублікувати запит на отримання інформації від замовника. Замовник зобов’язаний опублікувати відповідь зазначеним у запиті способом протягом трьох робочих днів після його публікації:

  Також замовник має право опублікувати будь-які документи, які він хоче долучити до розгляду скарги, якщо до дня розгляду залишилося не менше 3-х робочих днів.

  Для завантаження файлів, на сторінці скарги потрібно натиснути кнопку “Додати документи”. Цією ж кнопкою потрібно скористатися протягом одного робочого дня з моменту усунення порушень зазначених в скарзі, якщо вони були добровільно усунуті замовником до винесення рішення АМКУ.

  Протягом 1 робочого дня з моменту прийняття рішення АМКУ публікує інформацію про резолютивну частину (коротко про суть рішення).

  Протягом 3-х робочих днів з моменту прийняття рішення АМКУ оприлюднює повний його текст. Якщо скарга не була задоволена, одразу після публікації рішення закупівля розблоковується, а сама скарга набуває статусу “Не задоволено”.

  Далі ми розглянемо, що робити при задоволенні скарги на різних етапах закупівлі.

  Оскарження умов закупівлі

  Якщо АМКУ зобов’язав внести зміни до тендерної документації, вам потрібно підготувати нову її редакцію, на сторінці закупівлі натиснути кнопку “Редагувати”, замінити файли, в які були внесені зміни, та завантажити окремий файл з переліком цих змін.

  За потреби, потрібно продовжити термін прийому пропозицій таким чином, щоб до закінчення даного періоду залишалось не менше 7 календарних днів.

  Після редагування закупівлі її потрібно підписати ЕЦП/КЕП. Далі необхідно відкрити сторінку скарги та відправити відповідь АМКУ. Якщо цього не зробити – закупівля залишатиметься заблокованою та не перейде на етап аукціону.

  Натиснувши на кнопку “Надіслати відповідь АМКУ” потрібно буде написати коментар щодо усунення порушення та прикріпити файл.

  Як правило, замовники завантажують протокол уповноваженої особи чи тендерного комітету, яким було вирішено виконати рішення АМКУ.

  Оскарження рішень щодо кваліфікації учасників

  При подані скарги постачальнику потрібно обрати зі списку учасника, рішення щодо якого він оскаржує. У випадку задоволення скарги, біля цього учасника з’явиться кнопка «Повернути на кваліфікацію».

  Натиснувши дану кнопку, рішення щодо всіх учасникам буде анульовано. Тут є один нюанс: в деяких випадках, після надсилання відповіді АМКУ щодо виконання рішення, замовнику доведеться повторно дискваліфікувати учасників, яких це рішення не стосується. Для цього можна використати старі протоколи або створити нові (замовнику потрібно самостійно прийняти рішення, які протоколи будуть використовуватись).

  Після повернення на кваліфікацію по аналогії з попереднім розділом потрібно відкрити сторінку скарги та надіслати відповідь АМКУ. І вже після цього можна повторно проводити кваліфікацію.

   

  Оскарження скасування закупівлі

  Якщо ви вирішили скасувати закупівлю, але АМКУ зобов’язав скасувати це рішення, вам потрібно на сторінці закупівлі перейти до вкладки “Скасування закупівлі” та натиснути кнопку “Відмінити дію”:

  Після цього так само, як і в попередніх випадках, потрібно зайти на сторінку скарги та надіслати відповідь АМКУ.

  Важливі доповнення

  1. Рішення АМКУ може бути оскаржено до суду протягом 30 днів з моменту його публікації. Законом не передбачена необхідність повідомляти орган оскарження про намір подати позовну заяву до суду.

  Проте, ми радимо все ж таки розмістити відповідну інформацію в електронній системі через кнопку “Додати документи”:

  Якщо ж рішення не буде оскаржуватися в суді, воно є обов’язковим до виконання протягом 30 днів з моменту публікації.

  2. Також АМКУ може зобов’язати замовника скасувати закупівлю. Наразі в електронній системі не реалізована можливість виконати таке рішення до того, як замовник відправить відповідь АМКУ через відповідну кнопку.

  В задоволеній скарзі ця кнопка стає активна тільки після виконання певних дій, що залежать від суті оскарження, а саме: 

  • внесення змін в тендерну документацію; 
  • повернення учасника (ів) на кваліфікацію.

  В іншому випадку кнопка залишатиметься неактивною, а закупівля – заблокованою:

  Не дивлячись на те, що вимогу скасувати закупівлю висунули в АМКУ, в електронній системі все одно розпочнеться період оскарження (10 днів) після публікації замовником рішення щодо скасування. 

  Ми розглянули всі аспекти роботи зі скаргами. Вдалих закупівель! 

  Ця стаття вам була корисна?

  Дякуємо за відгук!
  Якщо вам бракує чогось у статті чи відео - напишіть про це, щоб ми могли покращитись.

  Комментарии (0)

  • На данный момент комментариев нет.