• Постанова №1266: кого стосуються нові вимоги та як їх легко виконати

  Этой статьи еще нет на русском, но вы можете прочитать ее на украинском языке.

  Зміст

  Кого це стосується
  Що це означає на практиці
  Інструмент для публікації обґрунтування на особистому сайті

  19.12.2020 набула чинності Постанова КМУ від 16 грудня 2020 р. № 1266, відповідно до якої державні замовники повинні на власному сайті публікувати обґрунтування технічних та якісних характеристик предмета закупівлі, розміру бюджетного призначення та очікуваної вартості предмета закупівлі.

  Ми розробили інструмент, який допоможе вам взагалі без зусиль оприлюднювати відповідну інформацію. Але перед тим як перейти до цього інструмента, давайте розглянемо текст самої постанови та спробуємо знайти відповіді на деякі запитання.

  Кого це стосується

  Постанова №1266 вносить зміни до іншої Постанови КМУ від 11 жовтня 2016 р. № 710 і стосується наступних категорій замовників:

  • правління Пенсійного фонду України та правлінь фондів загальнообов’язкового державного соціального страхування;
  • органів місцевого самоврядування;
  • головних розпорядників бюджетних коштів та розпорядників нижчого рівня;
  • суб’єктів господарювання державного сектору економіки (з реєстром можна ознайомитися за посиланням).

  Дані замовники мають оприлюднити обґрунтування технічних та якісних характеристик предмета закупівлі, розміру бюджетного призначення, очікуваної вартості предмета закупівлі шляхом розміщення на власному веб-сайті (або на офіційному веб-сайті головного розпорядника бюджетних коштів, суб’єкта управління об’єктами державної власності, що здійснює функції з управління суб’єктом господарювання державного сектору економіки) протягом п’яти робочих днів з дня оприлюднення оголошення про проведення конкурентної процедури закупівель або повідомлення про намір укласти договір про закупівлю за результатами переговорної процедури закупівель.

  При цьому, першим двом категоріям лише рекомендується оприлюднювати таке обґрунтування, а від решти – вимагається

  Що це означає на практиці

  В тексті Постанови немає трактування поняттю “обґрунтування”, тому давайте самі спробуємо розібратися, що мається на увазі та подивимося реальні приклади обґрунтування деяких замовників, які вже були опубліковані. 

  Обґрунтування технічних та якісних характеристик предмета закупівлі. В нашому розумінні тут необхідно описати, чому закуповуються саме такі товари, роботи чи послуги, а не будь-які інші (з аналогічним призначенням, але іншими характеристиками). Ось, наприклад, обґрунтування характеристик бензину з посиланням на вимоги та рекомендації з експлуатації транспортних засобів:

  Обґрунтування розміру бюджетного призначення. Що мається на увазі під цим пунктом – зараз сказати важко. Можливо відповідними органами буде випущено роз’яснення, яку інформацію потрібно публікувати щодо даного обґрунтування. А поки такого роз’яснення немає, давайте подивимося на приклад публікації інформації від одного з замовників:

  Обґрунтування очікуваної вартості предмета закупівлі. Тут, скоріше за все, потрібно відобразити розрахунки або аргументувати вибір очікуваної вартості. Нагадаємо, що для розрахунку замовники можуть використовувати Примірну методику, яка затверджена Наказом Мінекономіки №225 від 18.02.2020, або розробити свою власну. Один із реальних прикладів обґрунтування виглядає так:

  Публікувати вищевказані обґрунтування потрібно в усіх видах закупівель, крім спрощених/допорогових, а також закупівель без використання електронної системи.

  За роз’ясненнями щодо даної Постанови рекомендуємо звертатися до Державної аудиторської служби України як до органу, що забезпечує формування і реалізує державну політику у сфері державного фінансового контролю. А ми переходимо до інструменту.

  Інструмент для публікації обґрунтування на особистому сайті

  Що ж, на нашу думку, буде м’яко кажучи не дуже зручно кожного разу після створення закупівлі звертатися до адміністратора вашого сайту з проханням опублікувати відповідне обґрунтування. Тому ми розробили інструмент, який дозволить обмежитися лише одним таким зверненням. Називається він “віджет”. 

  Детальні відповіді на запитання, що таке віджет та як його встановити, ви знайдете за посиланням.

  Зараз же ми розглянемо принцип його роботи. На сторінці створення закупівлі у вас з’явилася нова кнопка “Додати обґрунтування для відображення на сайті замовника”.

  Натиснувши дану кнопку, у вас з’явиться поле, в яке ви можете внести обґрунтування, яке ми розглянули вище. Після оголошення закупівлі це поле разом з іншою інформацією (узагальнена назва, очікувана вартість, примітки) будуть відображені на вашому сайті.

  Варто зауважити, що текст цих обґрунтувань не буде переданий на веб-порталі prozorro.gov.ua (Постановою це не вимагається). Переглянути його можна буде виключно на вашому сайті.

  Таким чином вам достатньо один раз встановити віджет на ваш сайт і в подальшому ви з легкістю зможете виконувати вимоги постанови №710. 


  Світлана Мазова, Zakupki.Prom.ua
  Олександр Наріжний, фахівець  відділу розвитку державних закупівель майданчика Zakupki.Prom.ua.

  Ця стаття вам була корисна?

  Дякуємо за відгук!
  Якщо вам бракує чогось у статті чи відео - напишіть про це, щоб ми могли покращитись.

  Комментарии (23)

  • Світлана
   26 февраля 2021, 11:57

   Думаю, що співпраці з Вами в цій області буде для мене дуже корисною. Всього найкращого

   Ответить
   • Світлана
    1 марта 2021, 19:49

    Чи стосується вимога оприлюднювати на ваасному сайті інформацію та обгрунтування цвнидержавних закладів вищої освіти?

    Ответить
    • Мисев Евгений
     9 марта 2021, 18:33

     Якщо державний заклад вищої освіти є розпорядником бюджетних коштів або відноситься до суб’єктів господарювання державного сектору економіки – публікувати обґрунтування потрібно.

     Ответить
  • Балдіна Людмила
   26 февраля 2021, 12:26

   Ви як завжди на висоті: тільки про щось замислишся, а воно вже є.

   Ответить
  • Лілія
   26 февраля 2021, 13:32

   Чи стосуються ці нові вимоги Звіту про закупівлю без використання системи?

   Ответить
   • 26 февраля 2021, 13:54

    Публікувати вищевказані обґрунтування потрібно в усіх видах закупівель, крім спрощених/допорогових, а також закупівель без використання електронної системи.

    Ответить
   • Тетяна
    26 февраля 2021, 14:06

    Теж цікавить таке питання

    Ответить
   • Мисев Евгений
    3 марта 2021, 16:28

    Ці нововведення стосуються усіх видів закупівель, окрім спрощених/допорогових, а також закупівель без використання електронної системи.

    Ответить
  • 26 февраля 2021, 13:45

   А як воно буде виглядати на сайті у кінцевому результаті, можна приклад? Можливо хтось вже користувався віджетом

   Ответить
   • Мисев Евгений
    2 марта 2021, 18:14

    Приклад можна подивитися на сайті Укрпошти за посиланням. Але найближчим часом ми трохи переробимо відображення (приведемо до більш компактного вигляду).

    Ответить
  • Катерина
   1 марта 2021, 9:54

   Тобто, я вірно розумію, комунальних підприємств – одержувачів бюджетних коштів ця постанова не стосується?

   Ответить
   • Мисев Евгений
    4 марта 2021, 15:29

    Так, одержувачів бюджетних коштів дана постанова не стосується. Але за умови, що такі підприємства не є розпорядниками коштів.

    Ответить
  • Олена
   1 марта 2021, 10:20

   Чи стосується ця постанова органів державної служби?

   Ответить
   • Мисев Евгений
    4 марта 2021, 15:28

    Дана постанова стосується тих категорій замовників, які перераховані у вищезазначеному матеріалі. Для більш детальної відповіді, напишіть будь ласка, про який орган державної служби йде мова.

    Ответить
  • Людмила
   1 марта 2021, 16:33

   чи стосуються вимоги цієї постанови закупівель за переговорною процедурою у монополістів (теплоенергії)?

   Ответить
   • Мисев Евгений
    3 марта 2021, 19:03

    Якщо ви підпадаєте під дію даної постанови і публікуєте переговорну процедуру, то так. Відповідно до постанови, замовники мають оприлюднити обґрунтування протягом п’яти робочих днів з дня оприлюднення оголошення про проведення конкурентної процедури закупівель або повідомлення про намір укласти договір про закупівлю за результатами переговорної процедури закупівель.

    Ответить
  • Валентина
   1 марта 2021, 16:38

   Дякую за допомогу! Питання: чи можливо буде підгрузити обгрунтування після оголошення відкритих торгів на протязі 5 робочих днів?

   Ответить
   • Мисев Евгений
    3 марта 2021, 16:34

    Так, внести обґрунтування у вже оголошену закупівлю можливо. Дана інформація підтягнеться, але це може трапитись не одразу. Так як потрібен час на синхронізацію.

    Ответить
  • Вікторія
   12 апреля 2021, 15:22

   Чи стосуються ці вимоги комунальних некомерційних підприємств? Адже вони отримують кошти від міської ради

   Ответить
   • Мисев Евгений
    13 апреля 2021, 17:38

    Відповідно до тексту Постанови, вимоги щодо обов’язкового оприлюднення обґрунтування стосується головних розпорядників бюджетних коштів та розпорядників нижчого рівня, а також суб’єктів господарювання державного сектору економіки (з реєстром можна ознайомитися за посиланням).
    Більш детальна інформація, на жаль, відсутня. У разі потреби роз’яснення з цього приводу, ви можете звернутися до Державної аудиторської служби України.

    Ответить
  • Іван
   5 мая 2021, 21:44

   Я якщо немає свого сайту та у вищестоячої організації теж немає?

   Ответить
   • a.ivlieva
    7 мая 2021, 12:21

    Тоді, для виконання вимог постанови, потрібно буде цей сайт створити.

    Ответить
    • Іван
     13 мая 2021, 21:00

     Згоден, але на цей час немає законодачого обо’вязку створювати власні сайти замовникам. При цьому ніхто коштів на цю потребу не виділяв.

     Ответить