• Що таке тендерне забезпечення і банківська гарантія: довідка для постачальника

  Этой статьи еще нет на русском, но вы можете прочитать ее на украинском языке.

  Стаття оновлена 16 лютого 2021. 

  Згідно з Законом України “Про публічні закупівлі” Замовник має право вимагати від усіх учасників у складі тендерних пропозицій внесення тендерного забезпечення тендерної пропозиції, що надається лише у вигляді гарантії.

  Метою такого забезпечення є гарантування Замовнику прийнятного захисту від “несерйозних” учасників.

  Розмір тендерного забезпечення тендерної пропозиції становить ≤0,5% для робіт та ≤3,0% для товарів і послуг.

  Види гарантії, у якій може бути подано забезпечення

  • банківська гарантія
  • гарантія фінансової установи
  • страхова гарантія

  Якщо вам необхідно замовити страхову гарантію, ви можете це зробити прямо в особистому кабінеті на майданчику Zakupki.Prom.ua. Детальніше про це дізнайтеся за посиланням.

  Найбільш поширеною на практиці  є вимога про надання забезпечення у формі банківської гарантії.

  Банківська гарантія – це документ, у якому банк гарантує перерахування певної суми (зазначеної в умовах закупівлі) замовнику у гарантійному випадку (тобто у разі, коли постачальник не виконав обов’язки, пов’язані з поданням тендерної пропозиції).

  Для відповідальних постачальників умова про необхідність надання банківської гарантії не несе ризиків. Це тільки зобов’язання – якщо ви виконуєте умови участі у закупівлі, ви сплачуєте банку лише вартість оформлення документу.

   Як отримати банківську гарантію?

  Якщо вам здається, що отримання банківської гарантії – це важка і довга справа, і тому ви оминаєте тендери, що вимагають забезпечення тендерної пропозиції, спробуймо вас переконати в іншому.

  Оформлення банківської гарантії можна порівняти з оформленням кредиту: точно не важчий, а у більшості випадків – і набагато легший процес.

  У кабінеті постачальника на Zakupki.Prom.ua ви можете подати заявку на отримання банківської гарантії в одному з банків-партнерів.

  Щоб замовити банківську гарантію з кабінету:

  Ми рекомендуємо звертатися в першу чергу до банку, клієнтом якого ви вже є. Це заощадить час на збирання додаткових документів і прийняття рішення.

  Ми відбирали банки, які згодні швидко розглядати заявки, і які готові оформлювати банківські гарантії без застави. Але, звісно, ми не можемо впливати на рішення банку щодо надання саме вам гарантій.

  Після того, як ви відправите заявку, з вами зв’яжеться співробітник банку і пояснить, які документи ви маєте надати для отримання гарантії.

  Кожен банк сам визначає перелік документів, які потрібні для схвалення вашої заявки:

  • обов’язковим документом є заява на отримання банківської гарантії (зразок буде надано банком);
  • решта із переліку потрібних документів варіюється залежно від форми власності вашої компанії, наявності у банку попередньої інформації про вас (чи є ви клієнтом банку і чи ви вже зверталися до нього по банківську гарантію і т.д.)

  Наприклад, банк може попросити вас надати статутні документи, фінансові звіти за попередній звітний період і так далі. У будь-якому разі зібрати такий пакет документів навіть за умов, що ви ніколи не зверталися до цього банку, можна за день.

  Якщо ж ви не перший раз звертаєтеся по банківську гарантію і у попередні рази рішення було схвальним, то оформити нову гарантію можна за 1-2 години.

  Забезпечення тендерної пропозиції/пропозиції повертається учаснику в разі:

  • закінчення строку дії тендерної пропозиції та забезпечення тендерної пропозиції/пропозиції, зазначеного в тендерній документації/оголошенні про проведення спрощеної закупівлі;
  • укладення договору про закупівлю з учасником, який став переможцем процедури закупівлі (крім переговорної процедури закупівлі)/спрощеної закупівлі;
  • відкликання тендерної пропозиції/пропозиції до закінчення строку її подання;
  • закінчення тендеру/спрощеної закупівлі в разі неукладення договору про закупівлю з жодним з учасників, які подали тендерні пропозиції/пропозиції.

  У таких ситуаціях з вас не буде стягнуто суму тендерного забезпечення, зазначену у банківській гарантії.

  Сума тендерного забезпечення стягується замовником виключно:  

  • якщо ви відкликали після закінчення прийому пропозицій;
  • якщо ви перемогли і не підписали договір про закупівлю;
  • якщо ви перемогли і не надали вчасно документів, що має надати переможець (“Документи, що підтверджують відсутність підстав для неукладання договору”);
  • після повідомлення про намір укласти договір, ви не надали забезпечення виконання договору про закупівлю (якщо це вимагалося в умовах закупівлі).

  Коли повертається забезпечення тендерної пропозиції?

  Строк повернення забезпечення тендерної пропозиції становить 5 банківських днів.

  По закінчення строку дії гарантії, яка направляється на адресу гаранта, зобов’язання між учасником тендеру та банком, що надавав гарантії, вважатимуться взаємно виконаними. Якщо гарантії було надано під заставу, заставу буде повернено учаснику.

  Що відбувається, якщо настає гарантійний випадок?

  Якщо учасник не виконав своїх зобов’язань перед замовником, то замовник звертається до установи, що видала гарантію, і та сплачує замовнику суму тендерного забезпечення. Ви ж маєте відшкодувати банку витрачені кошти згідно з умовами, з якими погодилися під час укладання банківської гарантії.

  Ось і все. Бажаємо успішних закупівель на майданчику Zakupki.Prom.ua

  Ця стаття вам була корисна?

  Дякуємо за відгук!
  Якщо вам бракує чогось у статті чи відео - напишіть про це, щоб ми могли покращитись.

  Комментарии (16)

  • юрій
   10 ноября 2018, 9:30

   Де можно подивитись зразки страхових гарантій та відповідно якого закону чи порядку вона надається

   Ответить
  • Людмила
   20 ноября 2018, 10:29

   Доброго дня! якщо тендер був відмінений, а потім перевипущений, чи дійсна та банківська гарантія, видана для тендеру?

   Ответить
   • Модератор Zakupki.Education
    7 декабря 2018, 19:03

    Ні, попередня не буде вважатися дійсною, оскільки видана для закупівлі з іншим ідентифікатором та термінами. Банківську гарантію необхідно буде оформити заново, відповідно до нових умов закупівлі. Для повернення коштів забезпечення по скасованій закупівлі необхідно звернутися до банку, який видав гарантію, за достроковим поверненням суми тендерного забезпечення (у деяких банках ця послуга платна,тому попередньо радимо проконсультуватися з представниками банку для прийняття остаточного рішення).

    Ответить
  • евгений
   19 декабря 2018, 0:05

   добрий вечер. скажить будь ласка можливо надати забезпечення пропозиціі від трех банків тобто забезпечення становить 900 000.0грн учасник надає 300 000.0 +300 000.0+300 000.0 від разних банків

   Ответить
   • Модератор Zakupki.Education
    28 декабря 2018, 16:40

    Ні, забезпечення тендерної пропозиції має бути подано від однієї банківської установи і одним документом банківської гарантії,оскільки умовами тендерної документації чітко визначено форму забезпечення-електронна банківська гарантія (тобто, документ зазначено в однині, а не в множині), загальна сума зобов*язань по якому дорівнює в даному випадку 900 тис грн

    Ответить
  • Список інструкцій та порад для постачальників (державні та комерційні закупівлі) - Zakupki.education
   20 марта 2019, 14:44

   […] ・Тендерне забезпечення та банківська гарантія […]

   Ответить
  • 20 июня 2019, 20:12

   а що відбувається коли учасник переможець виконав договір, а замовник не повертає забезпечення договору (суму банківської гарантії) ?)

   Ответить
  • Сергій
   5 июля 2019, 9:41

   Добрий день! підкажіть де можна подивитись інформацію щодо оформлення та видачі гарантій для принципалів – нерезидентів.

   Ответить
  • Таня
   11 ноября 2019, 20:16

   Доброго дня! Підскажіть будь ласка чи можна далі проводити закупівлю в тендерній документації була вказано правильно тендерне забезпечення 36314, а в самому оголошені зроблена помилка 36814, учасник надав тендерне забезпечення 36814. Нашу закупівлю промониторили коли ми вже заключили договір. Помилки ні ми ні учасник не помітили

   Ответить
  • Oleg Kovalev/SD
   14 июня 2020, 14:42

   We are new clients, but intend to bid soon. Please clarify if bidding prices of all participants are visible and if possible to reduce bidding price several times till auction closing.

   Ответить
  • Анастасія
   23 июля 2020, 13:08

   Чи є зразок заяви на повернення банківської гарантії?

   Ответить
   • Мисев Евгений
    30 июля 2020, 15:47

    Певного зразку заяви на повернення банківської гарантії немає. Замовник в довільній формі пише заяву в банк.

    Ответить
  • Олександр
   2 марта 2021, 18:59

   Чи є обов`язковим вимагати Замовником від учасника торгів банківську гарантію

   Ответить
   • Мисев Евгений
    5 марта 2021, 16:28

    Ні, банківську гарантію вимагати не обов’язково. Рішення щодо доцільності включення такої вимоги до документації Замовник приймає самостійно.

    Ответить
  • Юрий
   25 марта 2021, 10:17

   если банковская гарантия подписана “КЭП с незащищенного носителя”, в тендерной документации указано, что банковская гарантия должна быть подписана КЕП “Квалифицированным электронным пидписом”. Является ли это достаточным условием для отклонения тендерного предложения? Можно ли в этом случае жаловаться на неправомерное отклонение тендерного предложения?и

   Ответить
   • Мисев Евгений
    30 марта 2021, 17:21

    При перевірці підпису зверніть увагу на поля “тип підпису” та “тип носія. “Якщо у вас носій “незахищений”, то скоріше за все тип підпису не “кваліфікований”, а “удосконалений”, тобто це достатня підстава для відхилення, оскільки з ваших слів вимагається саме КЕП, а не УЕП.

    Ответить