• Оскарження та штрафи: що змінює нова редакція закону у публічних закупівлях

  Лилия Лахтионова

  Скільки коштуватиме учаснику подання скарги? Як буде працювати оновлений механізм оскарження та за що будуть штрафувати замовників?

  Розповідає Лілія Лахтіонова, директорка департаменту регулювання публічних закупівель Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України

   


  Наразі тема змін в законодавстві є дуже актуальною. Звісно, всі замовники завчасно хочуть підготуватися та знати на що очікувати у зв’язку з прийняттям нової редакції закону «Про публічні закупівлі». Чому взагалі ці зміни відбулися? Одна з причин – зобов’язання, які Україна взяла на себе в рамках підписаної Угоди про асоціацію.

  Протягом п’яти років українське законодавство має бути гармонізоване з європейськими директивами. Окрім того, з огляду на практику застосування, ми зрозуміли, що закон потребує коригування. Зокрема дуже багато питань є до сьогоднішнього механізму оскарження з точки зору його ефективності, завантаженості членів колегії Антимонопольного комітету (АМКУ) і, взагалі, справедливості. Тому у новій редакції закону, передбачено норми направлені на вдосконалення інструменту та механізму оскарження.

  Як буде вдосконалюватись механізм оскарження

  По-перше. Для того, щоб АМКУ фокусувався на скаргах, які оформлені відповідним чином, ми передбачили, що оплата за скаргу буде здійснюватися через електронну систему. Тепер не оплачені скарги не будуть потрапляти до кабінету Антимонопольного комітету.

  По-друге. Більше не буде чіткої вартості подання скарги. Останні 10 років скаржники сплачували 5 тис. грн при оскарженні торгів при закупівлі товарів та послуг та 15 тис. грн при закупівлі робіт. Новий закон передбачає диференційований підхід. Це робиться для того, щоб розподіл скарг в ProZorro був рівномірним.

  На сьогоднішній день в системі частіше оскаржуються високовартісні процедури. При цьому, закупівлі з невисоким бюджетом, як правило, не оскаржуються. Тому що учаснику просто не вигідно це робити. Новий механізм розрахунку вартості скарги буде таким: відсоток від очікуваної вартості предмету закупівлі з обмеженням мінімальним та максимальним розміром.

  По-третє. Скаржнику повернуть гроші у разі, якщо АМКУ прийме рішення на його користь. Вважаємо, це є справедливим. Тому що учасник, права якого порушили, платить, аби їх відновити . Логічно, що коли він виграє – кошти йому повертають.

  Додаткові можливості нового закону

  Також серед можливостей, які дає новий закон – оскарження відміни процедури закупівлі. Раніше це не було передбачено законом. Крім того, змінюється механізм оскарження декількох лотів одночасно. Тепер передбачено можливість оскарження як процедури так і окремих лотів.

  Зміни у штрафах для замовників

  Не менш гостра тема – штрафи для замовників. Всі порушення, які є в сфері, можна поділити на суттєві і несуттєві. До останніх відносяться, наприклад, проведення закупівлі без оприлюднення в річному плані чи несвоєчасне подання роз’яснень. Такі порушення не впливають на результати закупівель, але все ж таки є порушеннями. Тому штраф має бути передбачений законодавством, але його розмір має бути співставлений із вчиненим порушенням.

  Власне тому в таких випадках сума штрафу становитиме 1,7 тис. грн. В той же час, якщо такі порушення здійснюються повторно, то сума подвоюватиметься і складатиме 3,4 тис. грн. Що стосується суттєвих порушень, то до них відносяться зловживання та порушення, які призводять до спотворення результатів торгів і за них відповідно передбачені досить великі штрафи – від 51-85 тис. грн. Остаточну суму штрафу встановлюватиме суд.

  Також вперше за всю історію розвитку сфери державних закупівель, ми передбачили відповідальність для керівників. Наприклад, коли вони не забезпечили виконання тендерним комітетом законних рішень органу оскарження.

  Коментарі (10)

  • Сергій
   3 Грудня 2019, 10:54

   З яких сум в новій редакції можливе оскарження в АМКУ?

   Відповісти
   • Zakupki.Prom.ua
    18 Грудня 2019, 15:40

    Добрий день, Сергію. В новій редакції Закону, в питанні “сум” нічого не змінилось. Процедура оскарження, передбачена ст. 18 Закону «Про публічні закупівлі», застосовується лише до надпорогових закупівель (відкриті торги/переговорна процедура/конкурентний діалог), тобто на суму 200 000 грн для товарів і послуг і 1 500 000 грн для робіт. При здійсненні допорогових закупівель подати скаргу в АМКУ неможливо.

    Відповісти
  • Наталія
   17 Квітня 2020, 9:42

   Проясните, пожалуйста, если оплата за услугу будет товаром (“взаимозачёт”) на сумму до 2 000 грн. Нужно ли давать отчет о проведенной закупке?

   Відповісти
   • Мисев Евгений
    23 Квітня 2020, 17:46

    В законі нема виключень щодо такого виду оплати за придбання послуги/товару/роботи. Тому, якщо ви є Замовником в розумінні закону – такий договір необхідно оприлюднити в системі згідно законодавства

    Відповісти
  • Наталя
   20 Квітня 2020, 17:32

   Який орган має право накладати штрафні санкції на Замовників та чи мають право Учасники ініціювати накладення штрафу шляхом подання відповідної заяви, якщо так, то кому має бути адресавана дана заява

   Відповісти
   • Мисев Евгений
    24 Квітня 2020, 14:54

    Штрафи накладаються в судовому порядку за допомогою протоколів про адміністративне правопорушення,які складають працівники органу фінансового контролю та направляють до суду. Наразі Учасник не може ініціювати накладення штрафу, однак ідуть напрацювання механізму електронних звернень, які дозволять за допомогою ЕЦП/КЕП направляти звернення в ОФК.

    Відповісти
  • Світлана
   21 Квітня 2020, 9:54

   Чи буде відповідно до нового Закону проводитись моніторінг спрощених закупівель?

   Відповісти
   • Мисев Евгений
    23 Квітня 2020, 17:18

    За відомою нам інформацією, так.

    Відповісти
    • Світлана
     30 Квітня 2020, 7:37

     Але ж Законом це не передбачено. На якій підставі буде проводитись моніторінг спрощених закупівель?

     Відповісти
     • Мисев Евгений
      4 Травня 2020, 17:07

      Щодо більш детальних роз’яснень радимо звертатись до Уповноваженого органу з питань публічних закупівель – Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства.

      Відповісти