• Оскарження по-новому: що потрібно знати бізнесу

  Oskarzhennya po-novomu: sho potribno znati biznesu - Zakupki Prom ua

  Відповідно до змін до закону України “Про публічні закупівлі”, які вступили в силу з 19 квітня та постанови КМУ від 22.04.2020 № 292 є ряд позитивних нововведень  у сфері  оскарження публічних закупівель для представників бізнесу. Тож давайте детально розглянемо на що варто звернути увагу постачальникам. 

  Оплата за оскарження через систему

  Відтепер оплата здійснюватиметься виключно через систему закупівель Prozorro. На практиці це означає, що зміниться алгоритм дій скаржника.

  Спершу він через електронний майданчик має завантажити текст скарги, створивши таким чином чернетку. Потім через систему Prozorro скаржник має провести оплату на спеціальні рахунки ДП “Прозорро”, яке згідно постанови КМУ від 22.04.2020 № 292 відповідає за забезпечення отримання оплати. У свою чергу ДП “Прозоро” перевірятиме оплату.

  Якщо все коректно, то скаргу в системі буде переведено із статусу “чернетка” в “активна” та направлено на розгляд до Антимонопольного комітету України (АМКУ).

  Або ж другий варіант. На сторінці подання скарги завантажити реквізити для оплати та оплатити скаргу через онлайн-банкінг, зберігши платіжне доручення. Потім повернутися на сторінку подання скарги, завантажити платіжне доручення та дочекатись підтвердження про успішну оплату від ДП “Прозорро”. Після цього — завантажити текст скарги. Важливо, щоб підтвердження оплати від ДП “Прозорро” і завантаження самої скарги відбувалися в один і той же день. Інакше таку скаргу АМКУ розглядати не буде.

  Вартість оскарження залежить від ціни закупівлі

  Починає працювати диференційований підхід оплати за скаргу. Що це означає? При оскарженні умов документації потрібно заплатити 0,3% від бюджету тендеру чи лоту. Але плата за скаргу має бути не менша 2 тис. грн та не більша ніж 85 тис. грн.

  Якщо ж скарга подаватиметься на результат прекваліфікації чи на рішення замовника після аукціону, то плата складатиме 0,6% від бюджету тендеру чи лоту. Мінімально така скарга коштуватиме 3 тис. грн, а максимально — 170 тис. грн.

  Зверніть увагу, що у випадку розділення закупівлі на лоти, оскаржуватися буде окремо кожен лот. 

  Відкликати скаргу — неможливо

  З метою боротьби з так званим “тендерним тролінгом” скаржники втратили можливість відкликати свою скаргу. Тобто, якщо скарга оплачена і подана, то відкликати її вже не можна. 

  Змінився строк розгляду скарги

  Раніше строк розгляду скарги складав 15 робочих днів. Нова редакція закону передбачає, що тепер це буде 10 днів. Однак Антимонопольний комітет за наявності відповідних аргументів зможе продовжити строк до 20 робочих днів.

  У разі перемоги — гроші повертають скаржнику

  У випадку задоволення скарги повністю чи частково ДП “Прозорро” повертатиме плату за подання скарги.  Якщо ж АМКУ відмовив у задоволенні скарги, то  кошти за її подання перераховуватимуться до державного бюджету. 

  Після подання скарги — замовник не може відмінити тендер

  Це одне з нововведень, якого раніше не було в публічних закупівлях. З 19 квітня замовник не може відмінити тендер після того, як по ньому подану скаргу до Антимонопольного комітету. Також законом передбачено можливість оскаржити відміну закупівлі. 

  Oskarzhennya po-novomu: sho potribno znati biznesu - Zakupki Prom ua 2

  Учасник може оскаржити своє відхилення

  Нарешті учасник, тендерна пропозиція якого відхилена після аукціону, матиме можливість оскаржити своє відхилення, неочікуючи рішення щодо визначення переможця. Відтепер 10 днів на подання скарги вираховуватиметься не від дня вибору переможця, а від моменту, коли скаржник дізнався про порушення своїх прав. Причому неважливо, це відхилення його пропозиції чи обрання переможця.

  Замовник завантажує пояснення по скарзі в електронну систему

  Позитивним зрушенням також є те, що матеріали по скарзі замовник повинен буде завантажити виключно через електронну систему і не пізніше ніж за 3 робочих днів до дня розгляду скарги. Це надасть скаржнику можливість з ними ознайомитися та ретельніше підготуватися до захисту своєї позиції безпосередньо під час розгляду скарги.

  За невиконання рішення АМКУ — відповідає замовник

  І наостанок, за невиконання рішення органу оскарження тепер передбачена відповідальність для керівника замовника. Штраф складатиме від 34 тис. до 85 тис. грн.  Відповідно, встановлено строк на виконання рішення, який складає 30 днів з дня прийняття такого рішення.

  Також не забувайте, що оскарження тендерів, оголошених до 19 квітня відбуватиметься за “старими” правилами та тарифами. Тобто становитиме 5 тис. грн у випадку закупівлі товарів чи послуг та 15 тис. грн при закупівлі робіт. При цьому механізм повернення плати за скаргу у випадку її задоволення не працюватиме.


  Ольга Данилюк, юристка торгівельного майданчика Zakupki.Prom.ua

   

  Ольга Данилюк, юристка торгівельного майданчика Zakupki.Prom.ua

   

   

  Сподобалась стаття? Приєднуйтесь, щоб отримувати добірки новин про закупівлі, тендери та аукціони раз на місяць!

  Залишилось тільки підтвердити email %email% — лист із підтвердженням вже чекає у вашій скринці :)

  Коментарі (0)

  • На даний момент коментарів немає.