• Оскарження: пам’ятка для замовника

  19 квітня вступили в силу нова редакція закону «Про публічні закупівлі». Зокрема, багато змін стосуються процедури оскарження в Антимонопольному комітеті України (АМКУ). Що потрібно знати замовнику та як реагувати, якщо скаргу подано на закупівлі вашої організації?

  Нововведення покликані зменшити так званий “тендерний тролінг” недобросовісними учасниками. Вони могли спеціально надіслати скаргу без квитанції на оплату чи одразу відкликати її, щоб затягнути процес.

  Зараз оплата відбувається через систему Prozorro і тільки після  успішної транзакції скарга відправляється до АМКУ. Тобто, якщо замовник бачить скаргу на сторінці закупівлі, вона точно оплачена та у учасника немає можливості її відкликати. 

  Змінився і термін розгляду скарги, зараз на це дається 10 робочих днів, проте це строк може бути продовжено до 20 робочих днів.

  Учасники закупівель можуть подавати скарги у трьох випадках:

  • на умови тендерної документації;
  • при неправомірній дискваліфікації або на рішення про визначення переможця закупівлі;
  • на рішення замовника скасувати закупівлю.

  Умови тендерної документації

  Учасники, як і раніше, можуть подавати скарги не менш ніж за 4 дні до закінчення періоду прийому пропозиції. Якщо АМКУ задовольнив скаргу, замовник вносить зміни до тендерної документації. За необхідності йому потрібно продовжити період прийому пропозицій, щоб з дня внесення змін і до закінчення цього періоду було не менше 7 днів.

  Після внесення змін замовник має обов’язково звітувати через про виконання рішення через систему Prozorro. Інакше закупівля залишиться заблокованою. Звітувати про виконання рішення АМКУ потрібно протягом 1 дня з моменту усунення порушень.

  Неправомірна дискримінація та оскарження рішення про переможця

  Протягом 10 днів учасники можуть оскаржити свою дискваліфікації або рішення замовника про визначення переможця. Проте тепер скаргу на дискваліфікацію є можливість подавати одразу після публікації відповідного рішення замовника, тобто не очікуючи визначення переможця.

  Повернути дискваліфікованого учасника до розгляду можна тільки коли скарга задоволена. При виконанні рішення АМКУ необхідно чітко зберігати порядок: спочатку виконується рішення, а потім відправляється повідомлення в уповноважений орган. Інакше, в деяких випадках, зробити це буде технічно неможливо.

  Наприклад, АМКУ зобов’язав повернути дискваліфікованого учасника до розгляду і замовник має таку можливість тільки до моменту відправлення повідомлення про виконання рішення.

  Рішення замовника про скасування закупівлі

  Тепер в учасників є можливість оскаржити рішення про скасування закупівлі. Це можна зробити, як на етапі прийому пропозицій, так і під час кваліфікації учасників. Оскарження можливе впродовж 10 днів після публікації повідомлення про скасування закупівлі. По закінченню даного терміну закупівлю буде скасовано автоматично.

  Рішення Антимонопольного комітету, як і раніше, є обов’язковим для виконання, проте зараз воно має бути виконане протягом 30 днів з дня його прийняття. У разі невиконання на керівника підприємства може бути накладений штраф в розмірі до 85 тисяч гривень. Рішення АМКУ за потреби оскаржується в Окружному Адміністративному Суді.

  Що робити замовнику, якщо в його закупівлю подано скаргу? Не панікувати та уважно слідкувати за її перебігом. АМКУ може запросити надання певної інформації, яку замовник повинен оприлюднити в системі протягом 3 робочих днів з моменту публікації запиту. За бажанням можна взяти участь в засіданні, де колегія буде розглядати скаргу. Пам’ятайте, наявність скарги не означає наявність порушення. 

  Якщо ж порушення встановлено, це не означає, що замовник обов’язково заплатить штраф, оскільки таке рішення можуть винести  тільки в судовому порядку. Слідкуйте за терміном виконання рішення та вчасно проінформуйте АМКУ про факт усунення порушення. 


  Світлана Мазова, Zakupki.Prom.ua
  Олександр Наріжний, фахівець  відділу розвитку державних закупівель майданчика Zakupki.Prom.ua.

   

  Сподобалась стаття? Приєднуйтесь, щоб отримувати добірки новин про закупівлі, тендери та аукціони раз на місяць!

  Залишилось тільки підтвердити email %email% — лист із підтвердженням вже чекає у вашій скринці :)

  Коментарі (2)

  • Оксана
   24 Червня 2020, 10:24

   чи потрібно після дискримінавції учасника чекати строк оскарження 10 днів, чи можна укладати договір з переможцем ?

   Відповісти
   • Мисев Евгений
    30 Червня 2020, 18:00

    Я так розумію, мова йде про дискваліфікацію учасника. Уточніть, будь ласка, який вид закупівлі ви проводите? Якщо відкриті торги – тоді після визначення переможця потрібно чекати 10 днів і вже після цього можна укладати договір.

    Відповісти

  Що ще почитати з цієї теми