• Новий закон: що потрібно знати замовникам

  Вже 19 квітня вступить в дію нова редакція Закону України «Про публічні закупівлі». Зміни мають удосконалити систему Prozorro та зробити роботу в ній зручнішою, як для держави, так і для бізнесу. На що потрібно звернути увагу замовнику? 

  Всі закупівлі проводяться в системі

  Тепер замовник повинен проводити всі закупівлі від 50 тис. грн через систему Prozorro. Сума розраховується по одному предмету закупівлі на рік, а не за очікуваною вартістю окремої закупівлі.

  У випадку, коли сума менша і закупівля проводиться поза системою, замовник обов’язково має опублікувати звіт про укладений договір. Важливо, що верхня межа “порогів” не змінилася і становить 200 тис. грн для товарів та послуг та 1,5 млн грн для робіт, а для замовників-монополістів – 1 млн та 5 млн гривень відповідно.

  Спрощена закупівля

  Також законом вводиться нове поняття – спрощена закупівля. Її регламент повністю прописаний в ст. 14 ЗУ “Про публічні закупівлі”. Цю процедуру слід проводити, якщо очікувана вартість товарів, послуг чи робіт дорівнює або перевищує 50 тис. гривень, але є меншою за “пороги”.

  Відповідальною за організацію та проведення спрощеної закупівлі згідно нової редакції закону є уповноважена особа. Тільки уповноважена особа має право проводити спрощені закупівлі.

  Планування та ринкові консультації

  Що стосується планування, то тепер зникає таке поняття як додаток до річного плану. Замовники публікують тільки річний план та зміни до нього. На це дається 5 робочих днів з дня затвердження плану або змін до нього. Також на етапі планування з’являється можливість проводити попередні ринкові консультації.

  Попередньою редакцією закона вони були непередбаченіі. Тобто тепер замовники у разі потреби можуть звертатися до постачальників за рекомендаціями щодо предмета закупівлі та формування технічних вимог.

  Варто зазначити, що закон не визначає спосіб проведення таких консультацій. Зараз ведеться робота щодо запровадження відповідного функціоналу, який дозволить замовникам проводити їх через електронну систему.

  Аномально низька ціна

  Згідно нової редакції замовник може відхилити пропозицію постачальника, якщо той вказав аномально низьку ціну. Аномально низьку ціну вираховує система і сигналізує про це замовнику. В свою чергу він може надіслати запит постачальнику та попросити його аргументувати вказану вартість.

  Якщо постачальник протягом одного робочого дня не надасть відповіді, замовник повинен відхилити таку тендерну пропозицію. Також відхилити пропозицію можна, якщо його аргументація постачальника не переконлива. А от чи робити такий запит взагалі та чи приймати аргументацію постачальника – це замовники вирішують самостійно.

  Фінансова спроможність учасника

  Також вводиться новий кваліфікаційний критерій – наявність фінансової спроможності, яка підтверджується фінансовою звітністю. Тепер замовники можуть вимагати від постачальника підтвердження обсягу річного доходу в розмірі, що не перевищує очікувану вартість закупівлі.

  Тобто, якщо очікувана вартість становить 500 тис. грн, замовник не має права вимагати, щоб постачальник мав річний дохід більше за 500 тис. Інші кваліфікаційні критерії не змінилися. 

  Відповідальність замовників

  Всі порушення, які визначені в новій редакції можна розділити на суттєві та несуттєві. Що стосується несуттєвих порушень, наприклад, тендерна документація складена не за законом, то в такому випадку замовник може заплатити 1,7 тис. грн.

  До того ж штрафи за несуттєві порушення тепер мають право накладати “на місці” представники офісу державного фінансового контролю, звичайно з можливістю оскарження рішення в суді. Якщо ж порушення суттєве, приміром безпідставна дискваліфікація та/або визнання переможцем учасника, то штраф складатиме 25,5 тис. грн до 51 тис. грн.

  Крім цього, керівники підприємств будуть нести особисту відповідальність за деякі види порушень. Зокрема, за невиконання рішення Антимонопольного комітету України за результатами розгляду скарг. За це передбачено штраф від 34 тис. грн до 85 тис. грн. 


  Світлана Мазова, Zakupki.Prom.ua
  Олександр Наріжний, фахівець  відділу розвитку державних закупівель майданчика Zakupki.Prom.ua.

  Сподобалась стаття? Приєднуйтесь, щоб отримувати добірки новин про закупівлі, тендери та аукціони раз на місяць!

  Залишилось тільки підтвердити email %email% — лист із підтвердженням вже чекає у вашій скринці :)

  Коментарі (7)

  • Раїса
   23 Квітня 2020, 23:07

   мені цікаво

   Відповісти
   • Світлана
    24 Квітня 2020, 17:33

    Корисно отримувати новини

    Відповісти
  • Тетяна
   25 Травня 2020, 10:31

   цікаво

   Відповісти
  • Ольга
   25 Травня 2020, 16:09

   чи може рішення про закупівлю на суму ,наприклад,40тис. грн , яку хочуть провести як спрощену,підписати тендерний комітет

   Відповісти
   • Мисев Евгений
    26 Травня 2020, 17:09

    Ні, спрощені закупівлі може проводити лише Уповноважена особа.

    Відповісти
  • Світлана
   2 Червня 2020, 17:41

   Скажіть будь ласка, уповноважена особа може провести тендер на покупу автомобіля для бюджетної організації, чи це має і подалі здійснювати тендерний комітет?

   Відповісти
   • Мисев Евгений
    5 Червня 2020, 17:45

    Уповноважену особу можна призначити для проведення будь-яких закупівель.

    Відповісти

  Що ще почитати з цієї теми