• Надійний замовник: як перевірити, аби обрати саме його

   

  Ігор Курочка – керівник навчального відділу YouControl, тренер з продукту

   

   


  Бізнес – це така собі “ділова Спарта”, що дозволяє виживати лише підприємцям, які відповідально ставляться до роботи, ретельно перевіряють, з ким мати справу, і приймають зважені рішення.

  Як визначити, з якими контрагентами співпрацювати, якому замовнику довіряти, аби не натрапити на шахраїв і не втратити свій капітал та репутацію? В еру доступу до величезних масивів інформації та спеціалізованих сервісів це не потребує багато часу та зусиль.

  Що потрібно дізнатися про компанію?

  Наскільки доброчесна компанія-замовник, у тендері якої ви плануєте брати участь, розкажуть кілька аспектів її роботи.

  Один із головних фактів про підприємство – його юридичний стан. Адже якщо воно проводить закупівлю і при цьому знаходиться в процесі припинення чи банкрутства – шанси на виконання договору з його боку зводяться до нуля.

  Наскільки великі шанси компанії збанкрутіти, може підказати алгоритм FinScore у системі YouControl. Якщо за цим індексом у підприємства оцінка А – воно фінансово стійке, якщо D – його фінстабільність під загрозою. Також цікавим для оцінки потенційного партнера може стати MarketScore  – показник ринкової потужності компанії.

  Nadijnij zamovnik yak pereviriti, abi obrati same jogo - 02

  Далі варто звернути увагу на вік компанії, розмір її статутного капіталу і чи він внесений, кількість вказаних КВЕДів, місце реєстрації тощо. Це загальні відомості, які допоможуть сформувати базовий портрет замовника і, у разі виявлення сумнівної інформації, ретельніше в ній розібратися.

  Надійне підприємство навряд чи буде затятим боржником, чи не так? Тож наявність та розмір податкового чи зарплатного боргу стануть сигналом для потенційного контрагента.

  Санкції – одна із найбрудніших плям на репутації компанії. Їх накладають лише за наявності вагомих причин авторитетні вітчизняні чи міжнародні установи (РНБО, Держдеп тощо). Тож якщо підприємство під санкціями, завжди є ризик співпраці з ним як з неблагонадійним і шанс самому потрапити “в немилість”.

  Nadijnij zamovnik yak pereviriti, abi obrati same jogo - 03

  Фінансові показники – ще одна надважлива складова портрету замовника. Їх багато, і кожен з них може розповісти про різні аспекти та успішність роботи компанії, але один із найпоказовіших  моментів – співвідношення активів та зобов’язань. У разі якщо зобов’язання переважають над активами, існує ймовірність, що підприємство просто може не знайти ресурсів, аби розрахуватися за договором.

  Часті зміни у менеджменті чи серед власників компанії – чи не підозріло? Якщо директори міняються на підприємстві з такою ж періодичністю, як напрямок вітру, а його частки перепродають раз на місяць – це привід замислитися. Які проблеми змушують так чинити? Можливо, в компанії щось приховують?

  Кажуть немає солдата, що не мріє стати генералом. А от є дрібні шахрайські компанії, які не стільки хочуть дорівнятися і стати великими, скільки прагнуть себе видати за більш успішних гравців ринку. Чому б не створити “фейкове” підприємство, назвати його ледь не один в один із торговим гігантом чи національною мережею АЗС і не працювати від їхнього імені?

  Таких прикладів є чимало, тож якщо ви думаєте, що у вас з’явився шанс на  співпрацю з одним із лідерів ринку, перевірте – чи справді це він. Які його обороти, входить компанія до ФПГ, або має судові справи про протиправну діяльність в цьому контексті? 

  До речі, усі судові справи та виконавчі провадження – “must have” пункт при перевірці замовника. Інформація про їхню кількість та наповнення (в чому звинувачується, як часто є відповідачем, скільки стягують з нього в провадженнях) може допомогти вам не стати черговим позивачем до сумнівного контрагента.

  Загалом важливий комплексний підхід до перевірки підприємства, адже кожен окремий пункт перевірки може ні про що не говорити. Також для зваженого рішення завжди потрібно бачити цілісну картину, зважувати, скільки у компанії “світлих” та “темних” сторін.  

  Nadijnij zamovnik yak pereviriti, abi obrati same jogo -04Людський фактор: перевірка фізичних осіб

  Якщо за більшістю пунктів ви перевірили компанію, не варто залишати без уваги і конкретних представників замовника. Зокрема, директора підприємства та менеджера тендерного відділу.  Перевірка їх як фізичних осіб теж може допомогти зробити певні висновки.

  Наприклад, якщо керівник компанії за даними МВС, переховується від органів влади чи знаходиться у розшуку, або за інформацією СБУ, є державним зрадником, наскільки чесним є його підприємство-замовник?

  Або він має зв’язки із національним публічними діячами чи суб’єктами декларування чи сам здає декларації. Чи не буде він використовувати адмінресурс у суді, якщо до нього дійде справа, про невиконані зобов’язання? Звичайно, це не 100%, але в такому разі людиною варто поцікавитися ще ретельніше.

  Nadijnij zamovnik yak pereviriti, abi obrati same jogo - 01

  Слід прискіпливо пригледітися і до менеджера із закупівель замовника. Наприклад, якщо ви хочете співпрацювати із компанією, а тендери за будь-яких умов та з гіршою пропозицією дивом виграє ваш конкурент. Потрібно перевірити, чи не має цей менеджер якихось зв’язків із іншими компаніями-учасниками тендеру.

  Легко обвести навколо пальця можна лише того, хто це сам дозволяє. Повний набір знань про контрагента стане надійним “антивірусом” від атак шахраїв і захистить вас від ризику бути обманутими. 

  Сподобалась стаття? Приєднуйтесь, щоб отримувати добірки новин про закупівлі, тендери та аукціони раз на місяць!

  Залишилось тільки підтвердити email %email% — лист із підтвердженням вже чекає у вашій скринці :)

  Коментарі (0)

  • На даний момент коментарів немає.

  Що ще почитати з цієї теми