• Корисні інструменти для учасників публічних електронних закупівель

  Система ProZorro – не єдиний зручний інструмент для роботи у галузі публічних закупівель. Є ще кілька важливих супутніх проектів, що дають змогу максимально глибоко аналізувати тендери і роботу учасників закупівель, бачити порушення і позитивні результати, порівнювати, всіляко моніторити й оцінювати.

  Система ризик-індикаторів ProZorro 

  Система ризик-індикаторів ProZorro покликана ідентифікувати тендери, за якими є підвищений ризик неефективності проведення процедури або ризик обмеження конкуренції. Вона автоматично виявляє закупівлі, у яких потенційно є порушення норм та принципів Закону “Про публічні закупівлі”. Серед критеріїв, які відслідковує система: аномальна економія (понад 60%), робота постачальника тільки з одним замовником, недеталізоване тендерне оголошення, надмірно велика кількість лотів в одній закупівлі та інші.

  * Станом на 31.08.2016 ризик індикатори охоплюють всі процедури закупівель у статусі “Завершено”, що оголошені з 1 січня 2016 року із очікуваною вартістю від 1 млн грн.

  Індекс найкращих практик (рейтинг замовників) 

  Індекс найкращих практик (рейтинг замовників у ProZorro) дає змогу бачити, яка з держустанов намагається обмежити конкуренцію в торгах або ускладнити бізнесу участь в тендерах, наскільки відкрито і якісно замовники проводять процедури. З його допомогою перевіряються установи з порівнюваними обсягами тендерів, схожими бюджетами та практиками закупівель.

  Цей інструмент оцінює замовників за 50 індикаторами, поділеними на 4 групи. На основі цих показників розраховується індекс – відносна відстань від гіршого. Перший у рейтингу – кращий замовник за результатами оцінки всіх індикаторів.

  Пошуково-аналітична система 007

  Дізнатися, наскільки сумлінно певний держзамовник виконує зобов’язання по оплаті згідно з контрактом, можна завдяки Пошуково-аналітичній системі 007. Вона дає доступ до даних про використання державних грошей і бюджетних оплат рахунків та дозволяє перевірити конкретне міністерство, відомство або держпідприємство. На підставі отриманої інформації можна ухвалити рішення про участь в оголошеній цією установою закупівлі.

  Модуль аналітики ProZorro

  Модуль аналітики в режимі онлайн відображає усі закупівлі, що проводяться через електронну систему ProZorro. Зокрема в модулях доступна інформація про кожен оголошений тендер, кожного замовника, учасника (їхні коди ЄДРПОУ та контактна інформація), скарги, суми контрактів, будь-який документ, який завантажується користувачем у систему та багато іншого.

  Докладний огляд bi.prozorro.org є за посиланням, а також у відеоролику.

  DoZorro. Відгуки та скарги про публічні закупівлі

  Наймасштабнішим аналітико-моніторинговим проектом у контексті ProZorro є портал DoZorro, на якому учасники закупівель можуть залишати свої відгуки про тендери і замовників. Також на DoZorro свій відгук може залишити будь-хто, хто побачив порушення в тендері. Якщо користувач уже залишив відгук, він може також підготувати і подати звернення до органів контролю чи правоохоронних органів. На цей момент портал DoZorro вже інтегрований із ProZorro і майданчиками-учасниками системи.

  15 червня 2017 року на DoZorro з’явився функціонал громадського активіста, мета якого – моніторинг закупівель та ефективності використання державних коштів. Тільки за перший місяць існування цієї функції було проаналізовано понад тисячу закупівель, у 70% були знайдені порушення.

  Інтеграція з Єдиним державним реєстром

  Із червня 2017 року ProZorro інтегрована з Єдиним державним реєстром. Це істотно спрощує роботу. Майданчики-учасники системи тепер можуть оперативно перевірити, чи справжня компанія, що реєструється на майданчику, а бізнес, відповідно, швидко зареєструватися.

  Замовники ж на етапі кваліфікації учасників торгів завдяки інтеграції можуть онлайн отримати виписку з реєстру про компанію. Раніше така перевірка здійснювалася через сайт Міністерства юстиції, й послуга була платною.

  Довідка з Державної фіскальної служби

  У системі ProZorro замовник може зобов’язати переможця тендера надати довідку про відсутність заборгованості зі сплати податків і зборів. Такий документ видається уповноваженими органами в паперовому або електронному вигляді. Тепер узяти такий документ стало простіше: був доопрацьований сервіс “Електронний кабінет платника”, в якому за допомогою електронного підпису користувач надсилає заяву й у відповідь отримує довідку в електронному вигляді. Держзамовники можуть переглядати видані платникам довідки у відкритій частині Електронного кабінету платника.

  І хоч цей інструмент безпосередньо не інтегрований з ProZorro, його використання замовниками у процесі перевірки постачальників на наявність заборгованості з податків і зборів спрощує процес закупівлі.

  Функціонал майданчика

  Протягом усього часу роботи ProZorro акредитовані в системі майданчики створюють функціонал, покликаний спростити роботу із закупівлями. На майданчику Zakupki.Prom.ua багато уваги приділяється зокрема вдосконаленню якості пошуку й налаштуванню підписки на потрібні тендери. Саме за допомогою цих інструментів постачальник зможе вчасно знайти потрібний тендер і подати в нього пропозицію.

  Більше корисної інформації про наявний функціонал майданчика та нововведення на Zakupki.Prom.ua читайте у розділі “Нові можливості” на цьому сайті.

  Коментарі (0)

  • На даний момент коментарів немає.