• Кейс: як впроваджували відкриті digital-закупівлі у EVO і Фармак

  У великому бізнесі закупівлі все частіше стають драйверами ефективності та інновацій. Сьогодні це сфера, яка забезпечує збільшення прибутку компанії. Як цього досягти – розповіли лідери ринку на професійному заході ProcurementHub  11 жовтня.

  Evo: від децентралізованих закупівель до організації процесу

  Бренд Evo об’єднує сім’ю маркетплейсів, серед яких Prom.ua, Crafta, Kabanchik, Shafa та, власне, майданчик Zakupki.Prom.ua.

  У 2014 році компанія Prom.ua стала співзасновником нової системи держзакупівель ProZorro. Як частина цієї системи був запущений і Zakupki.Prom.ua.

  “В 2016 році разом з іншими майданчиками ми створили аналогічну відкриту систему, але вже для комерційних закупівель – RIALTO. Метою обох сервісів B2B і B2G є прозорість і простота закупівель”, – розповів Сергій Дмітрієв, менеджер з розвитку майданчика Zakupki.Prom.ua.

  На той час Evo вже мала значну кількість персоналу і, відповідно, потреби. В компанії працює близько 960 людей. Кожен департамент тоді ще здійснював закупівлі самостійно. Звичайно, це відображалося на їх ефективності.

  Тоді керівництво вирішило закуповувати економніше і залучати нових постачальників. У вересні 2017 року всі закупівлі сім’ї маркетплейсів були переведені в RIALTO. Головним чином, це забезпечення офісу: від закупівель води до комп’ютерів і організації заходів.

  В результаті переведення закупівель на онлайн-торги економія склала більше 2 млн грн, тоді коли очікувана вартість була більше 7 млн, не кажучи вже про упорядкування та оптимізацію самого процесу.


  На сьогодні тільки близько половини великих компаній використовують електронні майданчики. Чому так?

  Найбільш розповсюджені перешкоди  та страхи щодо електронних закупівель

  • немає бажання змінювати робочий процес;
  • не хочеться зіпсувати відносини з наявними постачальниками;
  • нові постачальники видаються новими ризиками;
  • страх втратити робОту через автоматизацію – “рОботи наступають”;
  • внутрішня корупція.

  Проте це є стереотипами; проактивні компанії впроваджують інновації і не бояться йти вперед.

  Щоб компанії успішно перейти на електронні закупівлі, користуватися всіма її перевагами і досягти результатів, необхідна залученість всіх учасників процесу, наявність закупівельної політики, правильний вибір електронної системи, бажання навчатися та дотримуватися власних правил і політик.

  Фармак: від власного майданчику до відкритих закупівель

  Фармак з 2010 року є лідером галузі фармацевтичного ринку за обсягами продажу лікарських засобів, за даними дослідників Proxima Research. В компанії закуповують від канцелярських олівців до потужних виробничих ліній, робіт і матеріалів для будівництва нових виробництв та приміщень.

  Світлана Погребна, керівник тендерного комітету Фармак, розповіла на конференції, як в компанії розвивалися закупівлі, яких результатів вдалося досягти завдяки впровадженню електронної системи і куди прямують далі.

  Ми запустили електронні закупівлі швидко та безболісно, але йшли до цього досить довго

  Світлана Погребна.

  Тендерний відділ в компанії створено в грудні 2014 року. Незабаром розробили і власний майданчик для закупівель і оголошували тендери через сайт протягом трьох років.

  Згодом зрозуміли, що все-таки не є IT-спеціалістами, тож досить важко зробити майданчик настільки функцiональним, щоб він задовольняв всі потреби, постійно його оновлювати і вдосконалювати. Крім того виявили інші складнощі:

  • Наповнення учасниками майданчика потребує одиничних реєстрацій наявних постачальників – треба вводити вручну;
  • Недостатнє конкурентне середовище;
  • Відсутність аукціону на пониження;
  • Сумнівна прозорість;
  • Пробували додаткові зовнішні майданчики для розміщення тендерів.

  “Після того, як ейфорія минула і ми зрозуміли, що завжди будемо мати обмежене коло учасників, ми почали шукати ширші можливості для проведення тендерів”, – Світлана Погребна.

  У 2017 році Фармак перевели свої закупівлі в електронну систему RIALTO. Для роботи обрали майданчик Zakupki.Prom.ua. Як зазначила Світлана, головною перевагою переходу було те, що одразу отримали широке коло постачальників.

  На старті роботи з RIALTO, перш за все, поставили мету – місяць спробувати, потренуватися. В результаті, відчули економію, перестали витрачати час на розміщення, отримали сучасний, зручний і безкоштовний сервіс від майданчика. Так почалася довгострокова співпраця.

  Що стосується інвестицій переходу в RIALTO, Світлана підкреслила:

  • на підприємстві робочі місця збільшувати не довелося,
  • час на впровадження, навчання та корегування процесів – мінімальний;
  • ні одні відносини з постійними постачальниками не постраждали.
  • В залежності від категорії товарів, конкуренція в торгах може бути різною. Є такі галузі, де всього 1-2 постачальника. На висококонкурентних ринках конкуренція значна, наразі досягала до 12 учасників.

  Цікавим і економічно ефективним виявилося збільшення можливості торгів з 3-х до 30-ти раундів. Як приклад був наведений тендер на технічне обслуговування систем безпеки та охорони об’єктів. Зазначають, що економічний ефект склав: 250 026 грн без ПДВ (29%). Світлана прокоментувала, що довші торги дали можливість отримувати більше зниження ціни.

  Інноваційні компанії завжди першими впроваджують шлях до ефективності. Проте на сьогодні організовані закупівлі впроваджують все більше підприємств. Це значно підвищує ефективність не тільки внутрішніх бізнес-процесів, але культуру торгів всього ринку.

  Блог RIALTO, вересень 2018 р.

  Коментарі (0)

  • На даний момент коментарів немає.