• Forum Zakupki: обране. Частина 3 – Як замовнику використовувати у закупівлях вартість життєвого циклу

  З 30 квітня 2021 року в електронній системі Prozorro можна оголошувати закупівлі за вартістю життєвого циклу. Як замовнику використовувати цей інструмент під час Forum Zakupki розповіла Лілія Лахтіонова, директорка департаменту сфери публічних закупівель Мінекономіки. 

  Нова редакція ЗУ “Про публічні закупівлі” передбачає можливість використовувати вартість життєвого циклу під час оцінки тендерних пропозицій. Це дозволяє врахувати майбутні витрати, пов’язані з подальшим використанням предмету закупівлі та визначати найбільш економічно вигідну пропозицію.

  Особливості використання вартості життєвого циклу у якості критерію оцінки тендерних пропозицій зазначені у наказі Мінекономіки № 1894 “Про затвердження Примірної методики визначення вартості життєвого циклу”. Проте ця методика не є обов’язковою. Однак вона допоможе замовникам ефективно використовувати новий критерій оцінки тендерних пропозицій.

  Примірною методикою визначені види витрат, що можуть враховуватися під час розрахунку вартості життєвого циклу. Такими можуть бути:

  • витрати, пов’язані з придбанням. Це витрати, які впливають безпосередньо на ціну предмета закупівлі та включають його вартість, вартість доставки, установлення, тощо.
  • витрати, пов’язані з користуванням. Наприклад, вартість споживання електроенергії, природного газу, пального, тобто будь-яких ресурсів, необхідних для функціонування предмету закупівлі;
  • витрати, пов’язані з обслуговуванням. Наприклад, вартість гарантійного обслуговування, вартість заміни окремих запчастин, навчання персоналу тощо;
  • витрати, пов’язані із захистом навколишнього природного середовища. Тобто витрати, до яких включається плата за викиди окремих забруднювальних речовин в атмосферне повітря, воду, ґрунти, тощо;
  • витрати, пов’язані із завершенням користування. Такі, що включають вартість  транспортування до компанії з утилізації відходів, вартість переробки та утилізації відходів тощо.

  Однак замовник сам приймає рішення щодо доцільності  використання вартості життєвого циклу для оцінки тендерної пропозиції. Також він самостійно обирає важливі для нього види витрат, що будуть враховані під час розрахунку вартості життєвого циклу. Також замовник має зазначити у своїй тендерній документації методику розрахунку з урахуванням обраних видів витрат.

  Давайте розглянемо це на прикладі. Замовнику потрібно купити  медичне обладнання апарат УЗД. Важливими тут вважатимемо витрати, пов’язані з придбанням, користуванням та обслуговуванням.

  Тож до витрат, пов’язаних з придбанням,  включаємо ціну апарату, вартість його доставки та установки. Загальна вартість витрат цього виду визначається простим додаванням його складових. 

  Оскільки для роботи приладу необхідна електроенергія, то до витрат, пов’язаних з користуванням, ми відносимо вартість споживання електроенергії. А до витрат, пов’язаних з обслуговуванням, кількість та вартість технічного обслуговування, яке необхідно буде здійснити у визначений період експлуатації, а також вартість планової заміни окремих деталей.

  Розрахунок ціни тендерної пропозиції за вартістю життєвого циклу для придбання апарату УЗД.

  Отже, як бачимо з прикладу, завдяки меншим майбутнім витратам під час використання, найбільш вигідною буде ціна пропозиції № 3, хоч вартість самого приладу у цій пропозиції є найвищою.

  Сподобалась стаття? Приєднуйтесь, щоб отримувати добірки новин про закупівлі, тендери та аукціони раз на місяць!

  Залишилось тільки підтвердити email %email% — лист із підтвердженням вже чекає у вашій скринці :)

  Коментарі (0)

  • На даний момент коментарів немає.

  Що ще почитати з цієї теми