• Forum Zakupki: обране. Частина 1 – Як замовнику визначити очікувану вартість закупівлі?

  Коректне визначення очікуваної вартості предмета закупівлі є одним із важливих факторів, що впливають на ефективність закупівлі. Так, занижена очікувана вартість може стати причиною відміни торгів через відсутність учасників. Натомість завищена — підставою для звинувачень у можливих зловживаннях  та неефективному витрачанню коштів зі сторони громадськості та органів контролю.

  Тож зважаючи на необхідність оприлюднення обґрунтування очікуваної вартості відповідно до постанови КМУ “Про ефективне використання державних коштів”, актуальність цього питання лише зростає.

  Про те, як замовнику визначити очікувану вартість під час Forum Zakupki розповіла Лілія Лахтіонова, директорка департаменту сфери публічних закупівель Мінекономіки.

  Мінекономіки розробило примірну методику визначення очікуваної вартості предмета закупівлі, яка затверджена наказом №275 від 18.02.20. Ця методика має рекомендаційний характер та спрямована на допомогу замовникам. Що ж важливо зробити при визначенні очікуваної вартості предмета закупівлі?

  По-перше, особливу увагу слід приділити опису предмета закупівлі та визначенню технічних і якісних характеристик. Тому що ці характеристики безпосередньо впливають на ціну. До формування опису предмету закупівлі рекомендується залучати фахівців, які відповідатимуть за подальше використання закуплених товарів, робіт та послуг. А у разі відсутності таких фахівців — залучати експертів на договірних засадах.

  По-друге, важливо проаналізувати ринок. Можна переглянути загальнодоступну інформацію, наприклад, на сайтах постачальників, надавачів послуг, інтернет-магазинів, системі Prozorro. Або надіслати запити до суб’єктів ринку, що працюють у потрібній вам сфері та провести з ними консультації. Аналіз ринку допоможе визначитися з характеристиками предмету закупівлі і зорієнтуватися з його очікуваною вартістю.

  Варто зазначити, що аналіз ринку є одним із найпростіших способів визначення очікуваної вартості. Проте потрібно звертати увагу на обсяги закупівлі, умови оплати та поставки. Вони мають бути співставні з умовами закупівель. Разом з цим, слід враховувати інші можливі чинники, що впливають на ціну, наприклад на  сезонні коливання цін певних предметів закупівлі.

  Але пам’ятайте про неупереджене та рівне ставлення до учасників закупівлі, незалежно від їх участі у ринкових консультаціях та дотримання принципів недискримінації та прозорості.

  Інформація про проведення ринкових консультацій має бути відкрита для ширшого кола учасників ринку. Це дозволить підвищити конкурентність закупівлі та запобігти можливим звинуваченням у наданні переваг певним учасникам.

  Для розрахунку очікуваної вартості за методом порівняння ринкових цін слід привести всі ціни до єдиних умов, враховуючи валюту, умови поставки, умови оплати, тощо. Якщо серед цін, є такі що на 30% і більше відрізняються в меншу або більшу сторону, від найближчої ціни, їх доречно виключити. Потім визначити середнє арифметичне значення  вартості одиниці з урахуванням потрібного об’єму розрахувати очікувану вартість предмету закупівлі. Такий метод, варто застосовувати для товарів та послуг, для яких існує висококонкурентний ринок.

  Якщо після вивчення інформації із відкритих джерел та виключення аномально низьких або високих цін, ви маєте менше трьох цін, варто розглянути можливість визначення очікуваної вартості на підставі цін закупівель, які вже відбулися.

  При цьому можна використати інформацію, як про власні попередні закупівлі, так і про закупівлі інших замовників за аналогічними товарами/послугами, що є в системі Prozorro.

  Не забудьте відкоригувати ціни з урахуванням індексу інфляції та зміни курсів іноземних валют. Індекс інфляції можна знайти на офіційному сайті Державної служби статистики України, а курси іноземних валют — на сайті Національного банку України. 

  І, звісно, найпростіше визначити очікувану вартість для товарів та послуг, щодо яких проводиться державне регулювання цін і тарифів. Це можна зробити за допомогою множення затвердженого тарифу на потрібний обсяг в натуральних величинах.

  Що стосується визначення очікуваної вартості робіт, то тут головне визначитись з необхідними видами і об’ємами. Вартість таких робіт  визначається з урахуванням вимог відповідних ДСТУ та ГБН.

  Сподобалась стаття? Приєднуйтесь, щоб отримувати добірки новин про закупівлі, тендери та аукціони раз на місяць!

  Залишилось тільки підтвердити email %email% — лист із підтвердженням вже чекає у вашій скринці :)

  Коментарі (5)

  • Наталя
   26 Квітня 2021, 20:56

   Пока вопросов нет

   Відповісти
  • Татьяна
   16 Травня 2021, 14:12

   Як визначити у травні ціни на сезонні овочі, наприклад, на ті, що планується закупити у липні, вересні? Сподіваюсь на Вашу відповідь

   Відповісти
   • Мисев Евгений
    20 Травня 2021, 17:40

    Тут немає якогось єдиного правильного алгоритму. Ви вправі самостійно визначати методику, за якою розраховується очікувана вартість. Як варіант, можете взяти ціни минулого року і помножити на прогнозний індекс інфляції. Можливо, в залежності від реальної ситуації на ринку, перед проведенням закупівлі потрібно буде перерахувати очікувану вартість і внести зміни до річного плану.

    Відповісти
  • Арион
   26 Травня 2021, 15:46

   Приведенные рекомендации работают только в условиях честного подхода к вопросу закупок как со стороны Заказчика, так и со стороны Участника торгов. Кто должен анализировать и как реагировать на демпинговую цену с целью получения взаимной выгоды Заказчика и Исполнителя?. Каким нормативным документом это можно устранить? Являюсь свидетелем как один и тот же Исполнитель в работе с одним Заказчиком снижает стартовую цену до 1,5% от стартовой, неизменно “побеждая” в закупке. Все претензии не воспринимаются и торги являются состоявшимися. Если есть необходимость и могут быть приняты меры могу указать конкретных участников процесса. могу йЗаказчик в Постоянно наКконкретно. ой на заранее заплареагировать а торгов. тдоброчестности

   Відповісти
   • Мисев Евгений
    28 Травня 2021, 17:14

    Добрий день. Якщо ви маєте певні аргументи щодо недоброчесності замовника або постачальника, є можливість залишити відгук на порталі Dozorro. Порадити конкретний документ, яким можна усунити відповідні ситуації, ми, на жаль, не можемо. Є різні нормативні акти, які можуть бути доцільні в залежності від конкретної ситуації, такі як Господарський кодекс України, Закон України “Про захист від недобросовісної конкуренції” тощо. Звертаємо увагу, що відповідно до останньої редакції ЗУ “Про публічні закупівлі” у надпорогових конкурентних закупівлях у разі виявлення аномально низької ціни, зараз існує необхідність аргументувати вказану ціну і можливість поставки товару/роботи/послуги за вказаною ціною.

    Відповісти

  Що ще почитати з цієї теми