• Досвід “Нової Пошти” і WOG в комерційних закупівлях

  Щоб закупити щось важливе для компанії, доводилося пройти цілий шлях: знайти товар / послугу в інтернеті, обдзвонити постачальників, перевірити їх, попросити і почекати розрахунок вартості, уточнити нюанси, написати сотню листів і зробити стільки ж дзвінків.

  Так робили в українських компаніях декілька років тому, поки не з’явилися комерційні закупівлі на майданчику Zakupki.Prom.ua. Закупівлі роблять приватні компанії. І зовсім не важливо, яка це компанія: величезний логіст, який розміщує мільйонні тендери, або маленький офіс, якому потрібне прибирання. Головне, що закупівлі допомагають заощаджувати час. І гроші, тому що дозволяють вибрати найбільш вигідну пропозицію від постачальників.

  LIGA.net попросила компанії Нова Пошта і WOG поділитися досвідом в електронних закупівлях.

  Публікація тендеру

  Участь у тендері для замовника – безкоштовна. Грошей коштує тільки запит цінових пропозицій – коли компанія хоче приблизно підрахувати, скільки їй обійдеться та чи інша закупівля.

  Керівник проекту комерційних торгів майданчика Zakupki.Prom.ua Наталія КовальоваКерівник проекту комерційних торгів майданчика Zakupki.Prom.ua Наталія Ковальова прокоментувала особливості створення тендеру.

  “Щоб опублікувати тендер, не потрібно особливих навичок. Людина без спеціальних знань може створити закупівлю протягом 10 хвилин. А якщо виникнуть питання, завжди можна звернутися до менеджера майданчика.”


   

  Що можна закуповувати і на яку суму

  Що завгодно. Однак Наталія Ковальова рекомендує закупникам, які ніколи не працювали з електронними комерційними торгами, починати з тендерів на затребувані товари або послуги. За її словами, найбільш популярними категоріями є комп’ютерна та офісна техніка, канцелярія, спецодяг, будівельні і ремонтні роботи, івент-послуги.

  “Але навіть якщо ви вирішили провести закупівлю в дуже вузькій категорії, на нашому майданчику є команда по роботі з постачальниками, яка використовує відкриті джерела інформації, шукає і запрошує учасників у тендер. Це підвищує конкуренцію в торгах і відповідно економію “, – говорить Ковальова.

  Обмежень по сумі теж немає. Тендери можна розміщувати як на суми понад 1 млн грн, так і менш 20 тис. грн. Останніх, до речі, в системі Zakupki.Prom.ua майже 37%.

  Нюанси

  Наталія Ковальова дала кілька рекомендацій по роботі з електронними закупівлями.

  При складанні тендерної документації важливо, щоб компанія максимально детально і конкретно описала свій запит, зокрема, вимоги щодо якості та умови співпраці. Це допоможе дати чітке розуміння учасникам ринку очікування закупника, які вони зможуть запропонувати в своїх пропозиціях.

  Крім цього, необхідно звернути увагу на можливі бар’єри для учасників, наприклад, на велику відстрочку платежу. Нові постачальники, які ще не працювали з компанією, віднесуться до подібного пункту дуже насторожено і можливо, не прийдуть в тендер.

  В цілому, компанія повинна розуміти, які цілі та завдання ставить перед собою, і для чого проводить тендер. Якщо тільки для того, щоб довідатися про ціни на ринку, то ефективніше буде не оголошувати закупівлю, а скористатися процедурою запиту цінових пропозицій. Так закупник зможе промоніторити ситуацію на ринку і після цього, за бажанням, провести тендер.

  Досвід компаній

  WOG користується електронними закупівлями вже кілька років. Представники компанії відзначають такі переваги: розширення бази потенційних постачальників, збільшення кількості пропозицій і можливість знизити вартість придбаних товарів, робіт або послуг.

  Електронні закупівлі також допомагають компанії уникати утомливих, довгих, бюрократичних  процедур.

  “При “ручній” моделі закупівель компанія повинна знайти постачальників, відправити їм запит, дочекатися пропозиції. Після чого необхідно провести масу дзвінків, зустрічей, переговорів і т.д. Це трата часу, нервів, ресурсів “, – коментують в WOG. І закликають інші компанії приєднуватися до проведення комерційних закупівель.

  Нова Пошта почала використовувати електронний майданчик Zakupki.Prom.ua  більше року тому.

  З переваг виділили:
  – велике коло потенційних постачальників;
  – вільну конкуренцію і відкриті прозорі процедури;
  – статистику і аналітику по закупівлям через майданчик.

  З недоліків визначили малу кількість реальних учасників тендерів. У компанії говорять, що ніякий майданчик не замінить справжнього закупника. І рекомендують не сподіватися, що майданчик знайде надійного постачальника і виконає всю роботу за закупника.

  “Майданчик всього лише інструмент, який закупник може використовувати, щоб полегшити собі життя. Роботу з постачальниками і їх пошук все одно треба вести закупнику, щоб в результаті отримати найкращі умови для компанії “, – відзначають в Нова Пошта.

  LIGA.net, грудень 2019 р.

  Коментарі (0)

  • На даний момент коментарів немає.