• Чому компанії потрібно планувати закупівлі заздалегідь

  У більшості бізнесів траплялись ситуації, в яких товар потрібен на вчора і тендер, або пряма закупівля у постачальника, проводиться в авральному режимі. Коли це поодинокий форс-мажор, то причин для хвилювання немає, але якщо постійна практика, то варто проаналізувати, чому так трапляється і чи можна це змінити. 

  В українських компаніях функція закупівель реалізована абсолютно по-різному. У одних – закупівлями займається “загартований” фахівець з постачання, у інших – випускник спеціалізованих курсів, на кшталт CIPS.

  Але іноді це простий співробітник, що проводить тендери у вільний від основної роботи час. Звісно і тут є успішні приклади, коли сировина, запчастини чи витратні матеріали закуповуються вчасно. Та без системного підходу до закупівель постійно доведеться мати справу з товарами, які потрібні “на вчора”. Чим це загрожує?

  Простоювання виробництва або окремих елементів виробничих ліній. Крім правильного планування закупівель, важливо контролювати складські запаси з урахуванням сезонних та навіть тижневих коливань продажів. 

  Доведеться купити дорого і не факт що якісно. Якщо ви у кінці листопада згадаєте, що вам терміново потрібна нова сувенірна продукція для співробітників, ймовірно знайдуться умільці, які зроблять це у потрібний термін. Але про якість і економію тут не йдеться. 

  Постачальники не встигнуть підготувати пропозицію або запропонувати альтернативний варіант товару. Наприклад, компанія, яка продає комп’ютерну техніку, для участі в тендері повинна запросити актуальну ціну у дилера. Відповідно на це може знадобитися тиждень-два. 

  Зараз є дуже багато систем планування та обліку ресурсів підприємства, зокрема ERP-систем, систем складського обліку і CRM-систем. Причому все більше компаній змінюють “коробкові” рішення, які потребують обслуговування та оновлення, на хмарні сервіси. Вони зручні у використанні та впровадженні.

  Такі системи легко інтегруються з електронними майданчиками для запуску тендеру і отримання інформації про його проходження, а також результатів торгів. 

  Щодо того, в які саме строки краще оголошувати тендер, то універсального таймінгу немає. Категорійні менеджери чи керівники відділу закупівель можуть вирахувати який термін оптимальний для того чи іншого товару або послуги. Чому ж важливо планувати закупівлі завчасно?

  1. це допоможе компанії отримати зворотний зв’язок щодо тендерної документації від ринку. Далі можна за необхідності внести правки і в результаті отримати більш якісні торги.
  2. постачальники матимуть час вивчити тендерну документацію і підготувати пропозицію. Це актуально, як для товарів, так і для робіт та послуг. Провівши тендер заздалегідь компанія зможе отримати економію до 40%. Причому за необхідності матиме змогу оцінити якість зразків готової продукції, провівши двоетапний тендер.
  3. більше потенційних учасників дізнається про торги. Відповідно і конкуренція буде вищою. 

  Якщо враховувати всі ці фактори і організувати тендер вчасно, то постачальники зрозуміють, що у компанії все чесно і прозоро. А бізнес, який проводить закупівлю, отримає кілька варіантів і зможе вибрати найкращий, з урахуванням ціни та інших важливих критеріїв. 


  Євген Єременко, керівник проекту комерційних торгів майданчика Zakupki.Prom.ua Євген Єременко, керівник проекту комерційних торгів майданчика Zakupki.Prom.ua

   

   

   

   

  Сподобалась стаття? Приєднуйтесь, щоб отримувати добірки новин про закупівлі, тендери та аукціони раз на місяць!

  Залишилось тільки підтвердити email %email% — лист із підтвердженням вже чекає у вашій скринці :)

  Коментарі (0)

  • На даний момент коментарів немає.

  Що ще почитати з цієї теми