• Аукціон в закупівлях: що потрібно знати учаснику

  Аукціон – важливий етап закупівель. Але нерідко учасники програють саме тому, що не знають етапи та правила його проведення. 

  За законом аукціон в закупівлях проходить в три раунди, в ході яких всі учасники можуть знижувати свої ціни. Виграє той, хто запропонує найнижчу ціну. Як не помилитися та що потрібно знати перед тим, як брати участь в аукціоні?

  Черговість ходів

  Перший хід в аукціоні система надає учаснику, чия цінова пропозиція є найвищою. А перевагу ходити останнім отримує постачальник з найнижчою ціною. Саме він зможе побачити усі ставки конкурентів. Але якщо за результатами першого раунду розклад сил зміниться, то черговість ходів у другому раунді також буде іншою.

  Складність полягає в тому, що на етапі прийому пропозицій учасники не бачать цін один одного. Ця інформація відкривається тільки після початку аукціону, а назви компаній-конкурентів і їх документи – взагалі по його закінченню.

  Тобто учаснику, щоб сформувати економічно вигідну ціну потрібно детально вивчити ринок та конкурентів. 

  Мінімальний крок зниження

  Його розмір вказує замовник в тендерній документації. Мінімальний крок розраховується від попередньої ставки учасника. Тобто навіть якщо пропозиція постачальника лише на гривню нижча за конкурента, але мінімальний крок пониження від своєї попередньої ставки витримано – порушень немає.

  Система сама розраховує ціну з урахуванням мінімального кроку, тому цим перейматися не варто.  Ставку учасника не приймуть, якщо вона не враховує мінімальний крок пониження ціни. При бажанні за один хід можна знизити вартість свого товара, послуг чи робіт на суму більшу за мінімальний крок.

  Наприклад, пропозиція учасника – 100 грн. Мінімальний крок аукціону – 10 грн. Учасник може поставити ціну 90 грн, а може знизитися відразу на 30 грн і “ходити” з ціною в 70 гривень. 

  Aukcion v zakupivlyah sho potribno znati uchasniku - Zakupki.Prom.ua

  Правила аукціону

  Нерідко учасник знижується в кожному раунді аукціону, вважаючи, що це обов’язкова умова. Насправді, ні. Учасник має право пропустити свій хід, не змінюючи ставки. В такому випадку його попередня ставка автоматично переноситься в наступний раунд. Тому якщо учасник не збирається знижувати ціну можна навіть не витрачати час на аукціон.

  Первісна ціна буде автоматично переноситися з раунду в раунд. І в зручний час учасник зможе зайти на сторінку тендера і ознайомитися з результатами аукціону. А ось орієнтуватися на занадто низькі ціни конкурентів не варто. Інколи після аукціону виявляється, що в учасника з найнижчою ціною не той товар, який потрібно, або учасник не відповідає кваліфікаційним критеріям. Більш того, учасник міг помилитися в ціні і надалі буде змушений відмовитися від поставки товару.

  Розмір ставки

  Технічно модуль аукціону приймає тільки зниження ціни і не пропустить ціну вищу, ніж учасник вказав раніше. Тобто якщо постачальник не дописав нуль в своїй ставці в першому раунді, і замість 100 тис. грн зазначив 10 тис. грн, то в наступних раундах підняти ціну буде неможливо.

  За підсумком аукціону доведеться або постачати товар з такою вартістю, або відмовлятися від підписання договору. В результаті це може призвести до втрати банківської гарантії, якщо вона була потрібна за умовами закупівлі.


  Ганна Решетова, менеджер із супроводу та розвитку клієнтів торговельного майданчика Zakupki.Prom.ua

   

   

   

  Сподобалась стаття? Приєднуйтесь, щоб отримувати добірки новин про закупівлі, тендери та аукціони раз на місяць!

  Залишилось тільки підтвердити email %email% — лист із підтвердженням вже чекає у вашій скринці :)

  Коментарі (2)

  Що ще почитати з цієї теми