• Аномально низька ціна

  Ця стаття доступна також російскою мовою. Перейти

  Увага! Щоб отримувати важливі новини та корисні матеріали на тему закупівель, підпишіться на нашу розсилку за цим посиланням.

  В новій редакції Закону України “Про публічні закупівлі” є таке поняття, як аномально низька ціна (АНЦ). У цій довідці ви дізнаєтеся, що це таке, навіщо було запроваджено та що робити, якщо ви зіткнулися з АНЦ у роботі із закупівлями. 

  Що таке аномально низька ціна (АНЦ)

  Аномально низька ціна тендерної пропозиції – ціна/приведена ціна найбільш економічно вигідної пропозиції за результатами аукціону, яка є:

  • меншою на 40 або більше відсотків від середньоарифметичного значення ціни/приведеної ціни тендерних пропозицій інших учасників на початковому етапі аукціону, та/або 
  • меншою на 30 або більше відсотків від наступної ціни/приведеної ціни тендерної пропозиції за результатами проведеного електронного аукціону. 

  Для чого була запроваджена АНЦ

  Поняття АНЦ повинно вирішити проблемні ситуації, які виникають у разі, якщо постачальник надавав занадто низьку ціну в аукціоні, а потім: 

  • не міг виконати свої зобов’язання та розривав договір;
  • вимагав укладати додаткові угоди, щоб підвищити ціну за одиницю товару до ринкової.  

  В яких закупівлях визначається АНЦ

  Аномально низька ціна визначається лише в конкурентних процедурах закупівлі.

  Чи потрібно державному замовнику самостійно розраховувати АНЦ

  Ні, система автоматично розраховує АНЦ на всіх етапах електронного аукціону. 

  Як зрозуміти, що запропонована ціна є аномально низькою

  На сторінці закупівлі у розділі “Кваліфікація учасників” буде відповідна відмітка.

  Що робити державному замовнику, якщо йому запропонували АНЦ

  Державний замовник самостійно приймає рішення з приводу того, чи відхиляти тендерну пропозицію з АНЦ. Він може відхилити таку пропозицію, якщо:

  • учасник не надав належного обґрунтування вказаної у ній ціни або вартості;
  • обґрунтування так і не було надане учасником протягом протягом одного робочого дня з дня визначення найбільш економічно вигідної тендерної пропозиції.

  Підставою для відхилення в такому разі буде абз. 7 п. 1 ч. 1 статті 31.

  Коментарі (6)

  • Валерій
   11 Червня 2020, 13:29

   Але ж система ще не працює!??? У мене вже була така ситуація.

   Відповісти
  • Юрий
   11 Червня 2020, 21:07

   А зачем вообще это нужно. Почему нельзя заключить прямой договор с подрядчиком?

   Відповісти
   • Мисев Евгений
    19 Червня 2020, 14:18

    Учасники ринку публічних закупівель висловлювали невдоволення з приводу цінового демпінгу з боку конкурентів, водночас таку ж позицію підтримували замовники. Оскільки підписуючи контракти за цінами,нижче ринкових, вони часто згодом стикалися з необхідністю укладати додаткові угоди на збільшення ціни за одиницю товару, що загалом призводило до зменшення його кількості. Реакцією на такі зауваження замовників і учасників і став запроваджений механізм аномально низької ціни. Разом з тим, закон на разі містить перелік випадків, за яких можна підписувати прямий договір з постачальником без використання ЕСЗ.

    Відповісти
  • Леся
   23 Червня 2020, 1:22

   А яке є визначення – “належного обґрунтування” вказаної аномальної ціни або вартості. Учасник вказав в обгрунтуванні що він збільшує собівартість на 5%, а не на 500 як інші Учасники. Це є – належне обгрунтування?, а не 500

   Відповісти
   • Мисев Евгений
    24 Червня 2020, 16:24

    Закон не містить визначення “належного обґрунтування” вказаної аномальної ціни. Це рішення приймає замовник, і відхиляє пропозицію учасника з аномально низькою ціною у випадку, якщо вважає надане обґрунтування недостатнім.

    Відповісти